Στις καθυστερήσεις, η Μάντσεστερ Σίτι γλίτωσε την… γκέλα (2-1) απέναντι στη Φούλαμ

Λύτρωση στο 90’+6′ για τη Νότιγχαμ απέναντι στην Μπρέντφορντ (2-2).

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε ιδανική εκκίνηση απέναντι στη Φούλαμ, είδε την αποβολή του Κανσέλο να της χαλάει τα σχέδια αλλά λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Χάαλαντ (2-1) για να πάρει τη νίκη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Σίτι προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Γκιντογκάν να «φτιάχνει» το 1-0 του Γιούλαν Άλβαρες. Το παιχνίδι έδειξε να ξεκινάει ιδανικά για τους γηπεδούχους, αλλά είδαν τον Κανσέλο δέκα λεπτά αργότερα να αποβάλλεται, κάνοντας παράλληλα και πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1 ο Περέιρα! Οι παίκτες του Πεπ είχαν τον έλεγχο, παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, με τον Γκουαρδιόλα να ρίχνει στο ματς και τον Χάαλαντ στο 64’. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Νορβηγός βρήκε δίχτυα από την ασίστ του Ντε Μπρόινε, όμως ήταν εκτεθειμένος και το σκορ παρέμεινε στην ισοπαλία. Τελικά, ο Χάαλαντ ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα του αφού σκόραρε με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να «λυγίσει» τη Φούλαμ.

Γλίτωσε τα χειρότερα η Νότιγχαμ Φόρεστ! Η ομάδα του Στιβ Κούπερ είδε την Μπρέντφορντ να της κάνει ανατροπή, αλλά απέφυγε την ήττα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2) και έφτασε πλέον τους 10 βαθμούς.

Η Φόρεστ προηγήθηκε στην πρώτη της καλή φάση στο ματς με τρομερό σουτ του Γκιμπς-Γουάιτ (20’), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους ως το φινάλε του ημιχρόνου αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Εμπουεμό στο 45’+3’. Φουλ ισορροπημένο και το δεύτερο μέρος, με τη Νότιγχαμ να είναι ανώτερη στα σημεία αλλά να βλέπει τελικά τον Γουισά στο 75ο λεπτό να υπογράφει την ανατροπή, η οποία φαινόταν πως θα έμενε μέχρι το φινάλε. Παρόλα αυτά, ο Γκιμπς-Γουάιτ σκόραρε ξανά και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του!

Απίστευτη ανατροπή από την Λιντς, η οποία επικράτησε 4-3 της Μπόρνμουθ παρότι είχε βρεθεί να χάνει (με ανατροπή) με 3-1 από τα «κεράσια». Ένα τρίποντο που ήταν το δεύτερο διαδοχικό για τα «παγώνια», με τους φιλοξενούμενους να μένουν χαμηλά και στους 13 βαθμούς, στο -2 από τη Νότιγχαμ.

Μεγάλη νίκη και για την τρομερή Μπράιτον του Ντε Τζέρμπι, η οποία επικράτησε 3-2 στο «Μολινό» της Γουλβς. Μια νίκη που ανέβασε τους «γλάρους» στην 6η θέση, ενώ άφησε τη Γουλβς ουραγό με 10 βαθμούς.