Η Μονακό πανηγύρισε σπουδαίο διπλό επί της Εφές με σκορ 80-78

Ανέβηκε στην 6η θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 13-10

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ και κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς λύγισε την Αναντολού Εφές με σκορ 80-78 στο «Σινάν Ερντέμ» για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ανεβαίνοντας έτσι στο 13-10!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Οκόμπο με 16 πόντους και 3 εύστοχες βολές στο φινάλε, ενώ, 16 πόντους και 2 ασίστ πρόσθεσε ο Μάικ Τζέιμς.

Για τους Τούρκους, που έπεσαν στο 9-14 και βλέπουν τη 10άδα να απομακρύνεται πλέον στις 2-3 νίκες, πρώτος σκόρερ, αλλά και μοιραίος ήταν ο Μπομπουά με 15 πόντους, με τον Γάλλο να αστοχεί σε τρίποντο νίκης στο φινάλε.

Το ματς:

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, αντάξιο του επιθετικού ταλέντου των δύο ομάδων. Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Μάικ Τζέιμς σε πρωταγωνιστικό ρόλο, προηγήθηκε 12-9 και λίγο αργότερα με 14-11 στο 6′. Στο τελευταίο διάστημα της περιόδου ωστόσο, η Αναντολού Εφές ανέβασε στροφές και άρχισε να «ρολάρει» στην επίθεση, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα γρήγορο σερί 8-0 για την προσπέραση (19-14), προτού κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 23-22.

Με σύμμαχο την καλή και πιεστική τους άμυνα, οι Μονεγάσκοι μπήκαν πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και χάρη σε τέσσερις πόντους του Οκόμπο και έξι του Λόιντ, όχι μόνο πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (27-34) στο 13′. Παρά το γεγονός πως έδειχναν να «χωλαίνουν» στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, οι Τούρκοι έμειναν κοντά στο σκορ με τα δύο μεγάλα τρίποντα του Μπράιαντ και ένα του Γουάιλις για το 36-39 στο 17′. Σουτ τα οποία όπως αποδείχθηκε «αφύπνισαν» την ομάδα του Εμρέ Τσαν, η οποία και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 7-0, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με +4 για το 43-39.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το καλό «finish» του πρώτου ημιχρόνου μπήκε η Αναντολού Εφές στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 (47-39) και λίγο αργότερα στο +7 (50-43) στο 23′ με το τρίτο τρίποντο του Λόιντ στο ματς. Η Μονακό αντέδρασε και με τον Λόιντ να βρίσκει δύο ακόμα τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (52-51) στο 25′, ενώ, λίγο αργότερα, με αντεπίθεση διαρκείας, πέρασαν μπροστά με 58-60 στο 29′. Μάλιστα, με τους Οκόμπο και Μπλόσομγκεϊμ να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό, οι Μονεγάσκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 για το 65-60!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να έχει το πάνω χέρι στο σκορ και να διατηρεί μια διαφορά των 7 πόντων μέχρι και το 37′ (70-77). Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο ματς και με τα τρίποντα των Γουάιλις και Μπομπουά, μείωσαν στον πόντο για το 77-76 και λίγο μετά για το 79-78 στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Οκόμπο πέτυχε 1/2 βολές για το τελικό 80-78, αφού ο Μπομπουά αστόχησε στο φινάλε σε δύσκολο σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80.