EUROLEAGUE

Η Φενέρμπαχτσε πήρε εύκολη νίκη 83-73 αν και βρέθηκε στο -12

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +12 (41-29)

Η τουρκική ομάδα επικράτησε στη Λιόν με 83-73 της Βιλερμπάν, ανεβαίνοντας στο 15-9 και περιμένοντας ενδεχόμενο «στραβοπάτημα» του Παναθηναϊκού ΑΚΤΟR ώστε να πιάσει τετράδα. Από την άλλη, οι Γάλλοι παρέμειναν ουραγοί με 5-19.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ θετικό πρόσωπο και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +12 (41-29). Από εκεί και πέρα, ωστόσο, το σύνολο του Σάρας Γιασικεβίτσιους βρήκε τον… εαυτό του και κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη χωρίς άγχος.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 24 πόντους, ενώ 17 πέτυχε ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Πολύ θετικός με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα ο Νικ Καλάθης. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 26 πόντους και 7 ασίστ ο Μάικ Σκοτ.

Η Φενέρ μπήκε πιο καλά με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Παπαγιάννη, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 8-11. Η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και προηγήθηκε με 12-11 χάρη σε Εντιαγέ και Σκοτ, με τον Μότλεϊ να πετυχαίνει 5 σερί πόντους για το 14-16. Λι και Σκοτ βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους, και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά. Με κορυφαίους τους Ντέιβιντ Λάιτι και Μάικ Σκοτ, οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα με σκορ 27-18, δείχνοντας τα… δόντια τους. Με Νουά και Γκούντουριτς η Φενέρ μείωσε σε 27-22, όμως ο Σκοτ ήταν «καυτός» και πέτυχε 9 σερί πόντους για τη Βιλερμπάν, φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +11 (36-25). Η Φενέρ δεν μάσησε και άρχισε να μειώνει με τον Γουίλμπεκιν, ενώ η αντίδρασή της συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήρθε η ώρα της Φενέρ. Με ξέσπασμα των Μότλεϊ και Γουίλμπεκιν και άμυνα για σεμινάριο, η τουρκική ομάδα άρχισε να χτίζει διαφορά υπέρ της (46-50). Ο Γουίλμπεκιν έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 47-53, ενώ ο Σανλί σκόραρε δεύτερο συνεχόμενο για το 49-56. Ο Γκούντουριτς πέτυχε κι αυτός σουτ από τα 6,75 για το 51-60, ενώ το Γουίλμπεκιν έκανε για πρώτη φορά διψήφια τη διαφορά υπερ της Φενέρ (52-62). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-67.

Στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρ είχε πλέον «καθαρίσει» το αποτέλεσμα, και ήθελε απλώς να το διατηρήσει. Ο Νουά πέτυχε 5 σερί πόντους για το 59-72, ενώ στη συνέχεια η Βιλερμπάν επιχείρησε να βγάλει αντίδραση, μειώνοντας σε 69-76 με Εντιαγέ και Καχούντι. Ο Μπιμπέροβιτς έδωσε τη λύση που χρειαζόταν η Φενέρ με τρίποντο για το 71-81, και το ματς έληξε τελικά 73-83.

Tα δεκάλεπτα: 18-16, 42-39, 56-67, 73-83