EUROLEAGUE

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες (82-64) τη Βαλένθια

Μεγάλο ματς από τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερυθρό Αστέρα και… δώρο στον Ολυμπιακό! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησε τη Βαλένθια (82-64) και την άφησε στο 12-12, μία νίκη κάτω από τους «ερυθρόλευκους».
Μεγάλο ματς από τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 5/6 τρίποντα και… καθάρισε τους Ισπανούς, με τους Τόμπι, Τεόντοσιτς και Μπολομπόι να έχουν σημαντική συμβολή στη νίκη. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Κρις Τζόουνς και ο Ντάμιεν Ίνγκλις ήταν διψήφιοι αλλά δεν έφταναν, με την απουσία του Μπράντον Ντέιβις να είναι κάτι παραπάνω από εμφανέστατη.

Κάκιστη η πρώτη περίοδος, με μεγάλα ποσοστά αστοχίας εκατέρωθεν και σκληρές άμυνες. Ο Ερυθρός βρέθηκε στο +6 (9-3), αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (11-12). Ήταν και το μοναδικό για λογαριασμό των Ισπανών, αφού με σερί 12-0 οι Σέρβοι βρέθηκαν γρήγορα στο +11 (23-12) και άρχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο μέρος, στους 15 (35-20), με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 και με 39-30 σκορ για τον Ερυθρό που είχε τον Νέντοβιτς σε… τρελό βράδυ, βομβαρδίζοντας έξω από τα 6,75.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τον Ερυθρό, ο οποίος συνέχιζε να υπερέχει σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Η Βαλένθια από τη μεριά της κρατιόταν στο ματς λόγω των πολλών βολών που είχε (10/14), αλλά η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (61-48). Κάπως έτσι, η διαχείριση του σκορ ήταν το ζητούμενο για την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο φινάλε, κάτι που έγινε αφού κατάφερε να κρατήσει σε απόσταση το σύνολο του Μουμπρού και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 82-64, ανεβαίνοντας στο 10-14.