ΠΟΛΟ

Η πανίσχυρη Ουγγαρία λύγισε την Ελλάδα στα πέναλτι (14-13, 10-10 κ.δ.) και στέφθηκε Παγκόσμια πρωταθλήτρια

Κρίμα κι άδικο για τη φοβερή Ελλάδα

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Εθνική πόλο ανδρών ηττήθηκε 14-13 στα πέναλτι (10-10 κ.δ.) από την Ουγγαρία και φεύγει με το ασημένιο μετάλλιο από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου τα έδωσαν όλα, κοίταξαν στα μάτια τους πανίσχυρους Ούγγρους και αγκάλιασαν τον τίτλο του Παγκόσμιου πρωταθλητή, όμως οι λεπτομέρειες τους κράτησαν στη δεύτερη θέση.

Η Ουγγαρία ήταν αυτή που κράτησε τον έλεγχο στην αρχή του ματς, με την Ελλάδα να ανεβάζει σταδιακά ρυθμό. Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκεια. Και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη νωρίτερα, όμως το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στα πέναλτι. Οι Ούγγροι είχαν την ψυχραιμία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βόγκελ, ο οποίος είχε τέσσερις αποκρούσεις, πήραν το χρυσό μετάλλιο.

Πρόκειται για το τέταρτο τίτλο της Εθνικής σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα και πρώτο ασημένιο, αφού μετρούσε ως τώρα τρία χάλκινα.

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με σουτ του Παπαναστασίου στον παραπάνω, με τους Ούγγρους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση με τον Ζαλάνκι, ο οποίος έκανε και το 2-1.

Ο Ζερδεβάς κατέβασε ρολά απέναντι στον Βάργκας, όμως στην επαναφορά ο Βάμος τον νίκησε και έστειλε την Ουγγαρία στο +2 (3-1), με τον Παπαναστασίου να βρίσκει ξανά γκολ στον παραπάνω και να μειώνει σε 3-2.

Ο Ζερδεβάς έφτασε σε μια ακόμα μεγάλη επέμβαση, με τον Φέκετε να τον νικάει τελικά για το 4-2, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.Μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Γεννηδουνιάς μείωσε σε 4-3, με τον Μάνχερτζ να απαντάει αμέσως για το 5-3.

Ο Σκουμπάκης μείωσε στο γκολ (5-4), ενώ η Εθνική έχασε μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε για την ισοφάριση, με το σκορ να μην αλλάζει ως το ημίχρονο.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ξεκίνησε η αντεπίθεση της Εθνικής. Ο Γεννηδουνιάς ισοφάρισε αρχικά με πέναλτι (5-5) και έδωσε για πρώτη φορά μετά το 1-0 προβάδισμα στην Εθνική για το 6-5, με γκολ από την περιφέρεια.

Μετά από μεγάλη ευκαιρία της «γαλανόλευκης» να ξεφύγει στο +2 με επίθεση στον παραπάνω, οι Ούγγροι βρήκαν το γκολ για το 6-6. Μάλιστα, ήταν το πρώτο τους γκολ μετά από αφλογιστία περίπου οκτώ λεπτών.
Ο Γκιουβέτσης με νέα γκολάρα έκανε το 7-6, με τον Μάνχερτζ να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ (7-7). Ο Γιάνσικ έδωσε προβάδισμα ξανά στους Ούγγρους στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Φουντούλης φώναξε «παρών» για το 8-8.

Ο Μάνχερτζ της έδωσε ξανά το προβάδισμα, με τον Γκιουβέτση αυτή τη φορά να απαντάει. Η τρίτη ευκαιρία της Ουγγαρίας ήρθε με το σουτ του Ζαλάνκι 3:21 πριν το τέλος, όμως ξανά η Ελλάδα έδειξε ότι αρνείται να χάσει. Ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε σε 10-10, ενώ ο Κάκαρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος.
Ο Φουντούλης έκανε τεράστιο κλέψιμο στα 44’’ για το φινάλε και ο Γενηδουνιάς πήρε το τελευταίο σουτ, που σταμάτησε στα μπλοκ. Στην εκπνοή ο Ζερδεβάς έκανε μεγάλη απόκρουση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 2-1, 3-2, 3-3, 4-3 πεν.