ΔΙΕΘΝΗ

Η Ρόμα νίκησε τη σκληροτράχηλη Ουντινέζε με 3-1

Την ανέβασε στην 5η θέση της βαθμολογίας

Επιστροφή στις νίκες και στην πεντάδα για Ρόμα! Με ηγέτη τον Πάουλο Ντιμπάλα που είχε γκολ και ασίστ, οι «τζαλορόσι» λύγισαν με 3-1 τη σκληροτράχηλη Ουντινέζε για να εδραιωθούν στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Την ίδια ώρα, οι «μπιανκονέρι» παρά το καλό πρόσωπο που έδειξαν δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα και βρίσκονται μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ρόμα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έκλεισε στο μισό γήπεδο την Ουντινέζε και πίεζε ασφυκτικά για το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να μην… ξεμυτίζουν και να δείχνουν πως εξ αρχής είχαν ως σκοπό να διατηρήσουν το μηδέν. Το κατάφεραν μέχρι το 20λεπτο, αφού σε εκείνο το σημείο ο Ντιμπάλα σέρβιρε με εκτέλεση φάουλ στον Μαντσίνι το 1-0, με τον Ιταλό στόπερ να σκοράρει με κεφαλιά και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ουντινέζε δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να φανεί επικίνδυνη, αλλά άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο μέρος. Βγήκε πιο μπροστά, άρχισε να απειλεί και στο 57ο λεπτό ο Παγιέρ «έφτιαξε» το 1-1 του Τοβέν με κεφαλιά. Τα πράγματα άρχισαν να ζορίζουν για τους «τζαλορόσι» που δεν είχαν καθαρό μυαλό, αλλά χρειάστηκε ένας συνδυασμός του Λουκάκου με τον Ντιμπάλα ώστε ο Αργεντινός να πάρει με ένα τρομερό κοντρόλ μπροστά του την μπάλα για να εκτελέσει τον Σιλβέστρι για το 2-1 στο 81’. Και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ήρθε ο Ελ Σαράουι να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με άψογο πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.