ΔΙΕΘΝΗ

Η Σεν Ζιλουάζ επική ανατροπή επί της Σερκλ Μπριζ

Νίκες για Γάνδη και Ζούλτε-Βάρεγκεμ.

Η νεοφώτιστη και πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος έφτασε σε μια επική ανατροπή επί της Σερκλ Μπριζ και με τρία γκολ στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης πήρε την 15η νίκη της σεζόν (3-2) στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής!

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να πίστεψαν στο πρώτο ημίχρονο πως «καθάρισαν» το διπλό χάρη στα τέρματα των Ούτκους (8′) και Ματόντο (24′), ωστόσο η ομάδα του Φελίς Μαζού έφερε το ματς στα ίσα με τα γκολ των Μίτομα και Νιούκοπ στο 57′ και το 75′, με το αυτογκόλ του Ντάλαντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να ολοκληρώνει τον σπουδαίο θρίαμβο της Σεν Ζιλουάζ!

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Γάνδη επέστρεψε στις νίκες και την πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, επικρατώντας εντός έδρας 2-1 της Σεντ-Τρούιντεν. Το σκορ άνοιξε ο Ντεπουάτρ στο 27ο λεπτό, με τον Τισουνταλί να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάρα στο 85ο λεπτό, αποτέλεσμα με το οποίο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις πέντε διαδοχικές ήττες.

Τεράστιο τρίποντο πανηγύρισε και η Ζούλτε Βάρεγκεμ επί της Μαλίν (3-2), με εντυπωσιακή ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα! Με τον Ντε Νέβε και Ντομπέ να σκοράρουν στο πρώτο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκαναν την ολική ανατροπή και ενώ νωρίτερα είχαν μείνει δις πίσω στο σκορ!

Τέλος, με σημαντικό διπλό έφυγε από την έδρα της Μπέερσχοτ η Οστάνδη (0-2), βυθίζοντας και άλλο στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος τους γηπεδούχους.