Κέρδισε στο παρά πέντε η Μπαρτσελόνα!

Νίκη κόντρα στην Έλτσε με 3-2

Ο Νίκο ήταν ο… σωτήρας της Μπαρτσελόνα, χτύπησε στο 85′ και της χάρισε τη νίκη κόντρα στην Έλτσε με 3-2! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φοβερό come back, αλλά η ομάδα του Τσάβι είπε την τελευταία της λέξη και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις εβδομάδες.

Ο Γιούτγκλα στο 16΄άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουγκράνα», με τον Γκάβι στο 19’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα. Η Μπαρτσελόνα πήγε με προβάδισμα δυο τερμάτων, με την Έλτσε να παίρνει τα πάνω της στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μορέντε στο 62ο λεπτό μείωσε σε 2-1, με τον Μίγια ένα λεπτό μόλις αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2! Οι «μπλαουγκράνα» δεν ήταν και πολύ καλοί στο δεύτερο μέρος, ωστόσο κατάφεραν να βρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά με τον Νίκο στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2!

Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την ομάδα του Τσάβι να ανεβαίνει στην 7η θέση με 27 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Έλτσε παρέμεινε στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς.