Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέδρασε από το Βερολίνο (90-93)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το διπλό (90-93) στην έδρα της Άλμπα

Τα… χρειάστηκε στο Βερολίνο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όμως έφτασε στο διπλό (90-93) στην έδρα της Άλμπα και άφησε πίσω της τη βαριά ήττα από την Ούνιξ Καζάν.

Η ομάδα του Ιτούδη εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια (σ.σ. 18 επιθετικά ριμπάουντ!) και με κορυφαίους τους Φόιγκτμαν (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Σενγκέλια (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-6.

Από την άλλη, η ελλιπέστατη Άλμπα ήταν άκρως ανταγωνιστική, ωστόσο δεν άντεξε και υποχώρησε στο 5-11. Διακριθέντες για τους Γερμανούς οι Λο (26 πόντοι με 6/7 τρίποντα, ασίστ) και Έρικσον (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ), αν και ο δεύτερος αποδείχθηκε μοιραίος, αφού αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε του παιχνιδιού.

Η Άλμπα ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι και με οδηγό τον Λο, απέκτησε «αέρα» 6 πόντων (8-2 στο 3’). Με τον Κλάιμπερν να παίρνει μπρος, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε στροφές και πλησίασε σε απόσταση βολής (17-16 στο 7’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα (21-23).

Η ομάδα του Ιτούδη ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (21-25), όμως ο Έρικσον ήταν ασταμάτητος και οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 15-6 και στο +5 (36-31 στο 15’). Με σερί 7-0, οι Ρώσοι ανέκτησαν το προβάδισμα (40-44 στο 18’), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους αντιπάλους στο… Χ (48-48).

Στην αφετηρία της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της «ομάδας του στρατού» και με τον Λο να εκτελεί, έτρεξαν σερί 10-0 και ξέφυγαν με +7 (58-51 στο 23’). Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, όμως εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κάτω από τα καλάθια και πλησίασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου (73-69).

Με τον Φόιγκτμαν να την καθοδηγεί επιθετικά, η ομάδα του Ιτούδη μπήκε φουριόζα στην 4η περίοδο και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση (76-80 στο 34’). Με μεγάλα καλάθια από Κλάιμπερν, Χάκετ και Σενγκέλια, οι Ρώσοι ξέφυγαν με +7 (84-91 στο 38’) κι έδειχναν να βάζουν το… νερό στ’ αυλάκι.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -3 (88-91 στα 39’’) και οδήγησαν στο ματς στη «ρουλέτα» των βολών. Λο και Σβεντ είχαν 2/2 από τη γραμμή των βολών, με τους Ντα Σίλβα και Έρικσον να αστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα στο φινάλε του αγώνα και να χάνουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν (90-93).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-48, 73-69, 90-93.

Άλμπα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 90-93