EUROLEAGUE

Η Ζενίτ απέδρασε με σπουδαίο διπλό από το Μονακό

Επικράτησε δύσκολα στο τέλος 85-74

Τα εύκολα-δύσκολα πήγε να κάνει η Ζενίτ στο «Salle Gaston Medecin», ωστόσο στο τέλος έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και ευστοχία, φτάνοντας σε ένα σπουδαίο διπλό 85-74 επί της Μονακό, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Ρώσοι παρ’ ότι προηγήθηκαν με 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (!), όχι μόνο απώλεσαν τη διαφορά, αλλά βρέθηκαν και να κυνηγούν στο σκορ μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, Μπαρόν και Λόιντ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, χαρίζοντας στη Ζενίτ την 10 νίκη της στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπίλι Μπάρον, με τον 31χρονο γκαρντ να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 19 πόντους (5/8 τρ.), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λόιντ με 20 πόντους, οι 14 εκ των οποίων ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο! Από κοντά ακολούθησε και ο Γκουντάιτις με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι Μονεγάσκοι δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη νίκη της Τετάρτης επί της Ζαλγκίρις, γνωρίζοντας έτσι την έκτη ήττα τους στα επτά τελευταία παιχνίδια τους στη διοργάνωση, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 6-10. Μπέικον και Άντζουσιτς ξεχώρισαν με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τη Ζενίτ, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται τη… δαιμονιώδης ευστοχία τους πίσω από τα 6.75 μέτρα (6/7) και να κάνουν θραύση στο επιθετικό κομμάτι, σε ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτά τους της φετινής σεζόν. Με τον Μπίλι Μπάρον να είναι ασταμάτητος (12 πόντους, 3/3 τρ.), η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε από νωρίς τη διαφορά πάνω από τους δέκα (4-14 στο 5′), ενώ με ένα εντυπωσιακό 12-2 στο τελευταίο τρίλεπτο έκλεισε το δεκάλεπτο στο +17 για το 31-14.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά στα επίπεδα των 11-14 πόντων μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί όμως ήρθε το «ξέσπασμα» της Μονακό, η οποία χάρη στον επιθετικό οίστρο του Μπέικον, όχι απλά «ροκάνισε» τη διαφορά, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει 43-43, με τη Ζενίτ να κλείνει το ημίχρονο με ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (43-45).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι! Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ στην τρίτη περίοδο άλλαξε χέρια έξι φορές, ενώ υπήρξαν και τρεις ισοπαλίες. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς (48-47 στο 22′), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν και το +3 στο 28′ με 54-51, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με βραχεία κεφαλή (57-56)!

Μάλιστα, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους τέσσερις πόντους (65-61 στο 33′). Κάπου εκεί όμως «μίλησε» η ποιότητα του Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος με 14 πόντους στο δεκάλεπτο πήρε από το «χέρι» τη Ζενίτ και την οδήγησε στην ανατροπή και στο τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85

Μονακό-Ζενίτ: 74-85