Η ΤΣΣΚΑ πέρασε από το Κάουνας 73-51 της Ζαλγκίρις

Κορυφαίοι από την ομάδα του Ιτούδη ήταν οι Μιλουτίνοφ και Σβεντ

Ένα ημίχρονο αντιστάθηκε η Ζαλγκίρις στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία ανέβασε… στροφές στο δεύτερο και επικράτησε 73-51, για την τέταρτη σερί της νίκη που την πήγε στο 9-5.

Κορυφαίοι από την ομάδα του Ιτούδη ήταν οι Μιλουτίνοφ και Σβεντ. Ο Σέρβος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Ρώσο γκαρντ να είχε 17π.

Από τους πρωταθλητές Λιθουανίας, που υποχώρησαν στο 3-11, ξεχώρισε ο Νίμπο με 11 πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά (12-11), με την ΤΣΣΚΑ να αντιδρά για το +4 (12-16). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο οι γηπεδούχοι προέβαλαν την αντίστασή τους, με το σκορ της πρώτης περιόδου να ήταν το 18-19. Με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν, η ομάδα του Ιτούδη ξέφυγε στο +9 (20-29), στο 14’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Λιθουανοί «έσφιξαν» πολύ αμυντικά, ο ρυθμός του ματς έπεσε… κατακόρυφα και εκείνοι μείωσαν στο καλάθι (28-30), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο μέρος η ΤΣΣΚΑ, όπου με τους Χάκετ και Μιλουτίνοφ πήγε στο +11 (33-44), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ιτούδη είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +18 (39-57).

Χωρίς να ανεβάσει πολύ τις… στροφές της, η «ομάδα του στρατού» είχε τα ηνία του παιχνιδιού και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-30, 39-57, 51-73

Ζαλγκίρις-ΤΣΣΚΑ 51-73