Η Τζιρόνα νίκησε 4-3 την Ατλέτικο Μαδρίτης χάρη σε γκολάρα του Ιβάν Μαρτίν στο 91′

Παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 48 βαθμούς

Η τρομερή ομάδα από το μικρό χωριό της Καταλονίας έχει βαλθεί να μας… τρελάνει, αφού δεν «μάσησε» ούτε κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και τη νίκησε με σκορ 4-3 μετά από ματσάρα, παραμένοντας στην κορυφή μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 48 βαθμούς, και αφήνοντας τους «ροχιμπλάνκος» στο -10!

Η Τζιρόνα έμοιαζε με ιδανική αυτόχειρας, αφού προηγήθηκε 3-1 όμως είδε τους Μαδριλένους να ισοφαρίζουν χάρη στο χατ τρικ του φοβερού Άλβαρο Μοράτα. Παρόλα αυτά, ο Ιβάν Μαρτίν λύτρωσε τους γηπεδούχους με τρομερή γκολάρα στο 91′, δίνοντάς τους το δικαίωμα να πανηγυρίσουν άλλη μια ασύλληπτη νίκη στη φετινή σεζόν.

Η Τζιρόνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βαλερί Φερνάντεθ να ανοίγει το σκορ με καταπληκτικό τελείωμα. H αντίδραση των «ροχιμπλάνκος» ήταν άμεση, καθώς έφεραν το ματς στα ίσα στο 14ο λεπτό, με τον Άλβαρο Μοράτα να πετυχαίνει το πρώτο από τα τρία γκολ του στη βραδιά.

Η κυριαρχία της Τζιρόνα στον αγωνιστικό χώρο συνεχίστηκε και μεταφράστηκε σε άλλα δύο γκολ, με τον Σάβιο να γράφει το 2-1 στο 26′ και να πανηγυρίζει με… ιδιαίτερο τρόπο, και τον έμπειρο Ντάλεϊ Μπλιντ να γράφει το 3-1 στο 39′. Ο Μοράτα όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς με φοβερή ντρίμπλα και «λόμπα» μείωσε σε 3-2 πριν την ανάπαυλα, ενώ έβαλε και ένα γκολ που ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Μοράτα να παίρνει την καταπληκτική κάθετη του Ροντρίγκο Ντε Πολ και να νικά πάλι με «λόμπα» τον Γκαζανίγκα για το 3-3 της Ατλέτικο. Κι ενώ φαινόταν πως τα γκολ είχαν… στερέψει και η Ρεάλ θα χαμογελάσει με το «Χ» στο παιχνίδι, ήρθε ο Ιβάν Μαρτίν στο 91′ για να δώσει τη νίκη στην Τζιρόνα, με αδιανόητη σουτάρα στο «γάμα» της εστίας του Γιαν Όμπλακ.