CONFERENCE LEAGUE

Η βαθμολογία στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 1-0 της Ελσίνκι

Μια σημαντική νίκη που την έφερε στο -1 από την κορυφή πήρε η Άιντραχτ η οποία επικράτησε με 1-0 της Ελσίνκι.

Ο γερμανικός σύλλογος πλέον βρίσκεται στην 2η θέση με 9 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει πρωτοπόρος με 10 πόντους, μετά το 2-2 με την Αμπερντίν.

Μάχη κορυφής πλέον ανάμεσα σε Άιντραχτ και ΠΑΟΚ στη Φρανκφούρτη, με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Από την άλλη, η Ελσίνκι του Γιώργου Κανελλόπουλου βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό, ισόβαθμη με την σκωτσέζικη ομάδα, με τις δύο να έχουν αποκλειστεί και μαθηματικά!

Τα αποτελέσματα του 7ου ομίλου:
ΠΑΟΚ-Αμπερντίν 2-2
(23’ Τάισον, 67’ Σαμάτα-14’ Ντακ, 70’ ΜακΓκραθ)

Ελσίνκι-Άιντραχτ 0-1
(31’ Σαΐμπι)

Η επόμενη (8η) αγωνιστική:
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-ΠΑΟΚ
Ελσίνκι-Αμπερντίν

Η βαθμολογία:

Η Άιντραχτ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε γρήγορα το σκορ και συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό με τον Σαΐμπι, μετουσιώνοντας την τεράστια υπεροχή που είχε ως εκείνο το σημείο σε γκολ. Η Ελσίνκι δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα και γενικά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες με το σκορ να μένει ως έχει στο ημίχρονο.

Ο Γιώργος Κανελλόπουλος είχε ξεκινήσει βασικός και βγήκε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό, προσπαθώντας να βοηθήσει την ομάδα του αλλά ήταν δύσκολο από τη στιγμή που βρισκόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα σε θέση άμυνας. Στην συνέχεια του παιχνιδιού, η Άιντραχτ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, σπαταλώντας την ίδια ώρα ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη.

Παρόλα αυτά, το 1-0 υπέρ της γερμανικής ομάδας παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Μια νίκη χρυσάφι που την έφερε στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, ενώ από την άλλη η Ελσίνκι αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια.