CONFERENCE LEAGUE

Η βαθμολογία στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Έριξε «εξάρα» στην Ελσίνκι και έμεινε δεύτερη η Άιντραχτ

Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Ελσίνκι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης και έφτασε στους 6 βαθμούς, πίσω από τον ΠΑΟΚ που παραμένει στην κορυφή του ομίλου.

Από το πρώτο ημίχρονο είχε καθαρίσει το ματς το σύνολο του Ντίνο Τοπμέλερ, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-0, παίζοντας και εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Γερμανοί έμειναν στο κυνήγι της πρώτης θέσης, με τον ΠΑΟΚ να κάνει επική ανατροπή στη Σκωτία απέναντι στην Αμπερντίν και να παραμένει μόνος πρώτος με 3/3.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντίνα Εμπιμπέ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-0.

Αυτό το γκολ έδωσε φτερά στους συμπαίκτες του, με τον Κοχ να κάνει ωραία κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ και με όμορφη προβολή να κάνει το 2-0.

Ωστόσο, η ομάδα του Ντίνο Τοπμέλερ δεν στάματησε εκεί. Στο 31’, ο Μαρμούς μπήκε με ωραία κίνηση στην περιοχή και με ένα υπέροχο πλασέ με το «εξωτερικό», έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Φινλανδούς, ο Τούτα έκανε το 4-0 στο 45’+4’, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι «αετοί» έριξαν ρυθμούς, μιας και ακολουθούν αρκετά παιχνίδια για εγχώριες και ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στο 55’, ο Σχιρί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, με τον Ντίνα Εμπιμπέ να σκοράρει στο 89’ και να κάνει το 6-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.