Η Ζενίτ πέρασε και από το Κάουνας, 70-64 τη Ζαλγκίρις

Η ομάδα του Πασκουάλ έχει ξεκινήσει με 2/2 εκτός έδρας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λόιντ, η Ζενίτ νίκησε 70-64 τη Ζαλγκίρις, μέσα στο Κάουνας, φτάνοντας στο 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ ο Μπάρον είχε 11π.
Από τους Λιθουανούς, που δεν έχουν ακόμη νίκη, ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς με 14π. και τον ακολούθησαν οι Λοβέρν και Λεκαβίτσιους με 10π. ο καθένας.

Μετά το πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά, η Ζενίτ άρχισε να παίρνει την πρώτη διαφορά του ματς (8-13). Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά και οι Ρώσοι είχαν ρυθμό, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (16-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί ήταν πολύ άστοχοι, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να φτάνουν ακόμη και στο +12 (25-37), στο 17’. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Στρέλνιεκς πήρε… μπρος, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο -6 (34-40), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με περισσότερη ενέργεια μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις, φέρνοντας αρχικά το ματς στην ισοπαλία (42-42) και περνώντας μπροστά (47-46), στο 25’. Ωστόσο, η Ζενίτ απάντησε αμέσως με Λόιντ και Πόιθρες, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (51-55).

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους Ρώσους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 2-8 πήγε ξανά στο +10 (53-63), στο 33’. Εκεί, η Ζαλγκίρις άρχισε να βγάζει απανωτές άμυνες, με αποτέλεσμα να μειώσει στο -4 (61-65), στο 39’. Όμως, ο Λόιντ κρατούσε τους φιλοξενούμενους μπροστά, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70

Ζαλγκίρις-Ζενίτ 64-70