Με επική ανατροπή ο Παναθηναϊκός 91-87 την Φενέρ

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 13 πόντους στην τελευταία περίοδο

Σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το πρώτο λεπτό, ενώ παράλληλα βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το «τριφύλλι» δεν… μάσησε και αντλώντας δύναμη από ένα ΟΑΚΑ που θύμισε τα παλιά έτρεξε ένα σερί 9-0 και έφτασε σε επική ανατροπή με 91-87 επί της Φενέρμπαχτσε!

Απίστευτη εμφάνιση από τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα δήλωσε «παρών» και με 13 πόντους στην τελευταία περίοδο (!) και 20 συνολικά, οδήγησε μαζί με τον Παπαπέτρου (14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) τους «πράσινους» στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Euroleague.

Για τους Τούρκους, οι οποίοι πλήρωσαν τα δύο αντιαθλητικά φάουλ που υπέπεσαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, ξεχώρισαν οι Βέσελι (18 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Ντε Κολό (16 πόντους, 3 ασίστ).

Το φιλμ του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Μέικον, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ στην αρχική πεντάδα, με τον Πέρι να μένει εκτός σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στη Μονακό. Με τον Πιέρια Χένρι να μπαίνει δυναμικά και να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα, η Φενέρ πήρε το προβάδισμα (6-8 στο 4′). Οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και χάρη στους πέντε μαζεμένους πόντους του Γουάιτ και δύο του Παπαπέτρου, έτρεξε ένα σερί 7-0 για την προσπέραση και το +5 (13-8 στο 6′).

Σε εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» έχασε το… μυαλό του και στις δύο πλευρές του παρκέ, με κακές επιλογές στην επίθεση και εξίσου τραγικές επιστροφές στην άμυνα. Σαν αποτέλεσμα αυτών, οι Τούρκοι βρήκαν 9 αναπάντητους πόντους στον αιφνιδιασμό για το 13-17 στο 8′. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ροκάνισε τη διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στην ελάχιστη τιμή (20-21).

Με τον Χένρι να μην έχει… αντίπαλο και να φτάνει τους δέκα πόντους, η Φενέρ ξέφυγε στο +6 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (22-28 στο 12′). Ο Πέρι βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό και με έξι πόντους αλλά και δύο καλές άμυνες βοήθησε τα μέγιστα μειώνοντας στον πόντο για το 31-32 στο 14′. Πολονάρα και Βέσελι όμως μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στο +6 (34-40 στο 17′).

Σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε μαζεμένοι πόντοι του Ντε Κολό εκτόξευσαν τη διαφορά στο +9 στο 18′ (36-45). Κάποιες καλές όμως άμυνας των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα καλάθια του Παπαπέτρου μάζεψαν τη διαφορά, με τον αρχηγό μάλιστα να πετυχαίνει και ένα εντυπωσιακό buzzer-beater floater για το 45-46 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αλλεπάλληλα καλάθια, και τον Παναθηναϊκό να παραμένει κοντά στο σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου (53-57 στο 25′). Σε εκείνο το σημείο όμως οι πολύ καλοί Κέντρικ Πέρι και Οκάρο Γουάιτ (9 πόντους έκαστος μέχρι τότε) συμπλήρωσαν τα τέσσερα τα φάουλ, με αποτέλεσμα να κάτσουν στον πάγκο.

Η Φενέρ εκμεταλλεύθηκε την εξέλιξη αυτή και με τους Ντε Κολό και Βέσελι να συνδέονται με το «πράσινο» καλάθι ανέβασαν τη διαφορά στους 8 για το 56-64 στο 28′. Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Παναθηναϊκός έβγαλε εκπληκτικές άμυνες, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση του αγώνα, δίνοντας ώθηση στους παίκτες του Πρίφτη οι οποίοι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 8-0 για την ισοφάριση, προτού ο Πολονάρα με το δεύτερο τρίποντό του στο ματς να κάνει το 64-67 για το δεκάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου ο Νεμάνια Νέντοβιτς βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα! Ο 30χρονος γκαρντ πήρε το… όπλο του και με 13 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο οδήγησε τους πράσινους σε μια επική ανατροπή.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 79-79 στο 37′, ενώ λίγο αργότερα ο Οκάρο Γουάιτ με καλάθι και φάουλ έβαλε το «τριφύλλι» μπροστά για το 82-79 στο 38′. Εξέλιξη που όχι μόνο δεν… πάγωσε τη Φενέρ, αντιθέτως την αφύπνισε με τους Τούρκους να τρέχουν ένα επιμέρους 8-0 αγκαλιάζοντας τη νίκη με το +5 για το 82-87, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Κάπου εκεί μίλησε η Παναθηναϊκή «καρδιά»! Αρχικά ο Νέντοβιτς κέρδισε βολές για το μειώνοντας σε 84-87, με τον Μέικον να παίρνει αντιαθλητικό φάουλ στα 11” και με 2/2 βολές να κατεβάζει τη διαφορά στον πόντο (86-87)!

0

Τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Τούρκοι έκαναν ακόμα ένα αντιαθλητικό, αυτή τη φορά στον Νέντοβιτς ο οποίος δεν λάθεψε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για το 88-87, με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τρεις βολές (91-87), καθώς η Φενέρ δεν είχε άλλον τρόπο να κόψει τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87

Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε: 91-87