ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ισοπαλίες σε Λάρισα και Τρίκαλα, όλα θα κριθούν σε 90΄

Εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League 2 ο Απόλλων Λάρισας!

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των «Play outs» η Παναχαϊκή έφυγε νικήτρια από την Ιεράπετρα επικρατώντας με 2-3 επί του ΟΦΙ. Στη Λάρισα ο Απόλλων αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Καραϊσκάκη και εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League 2, ενώ Τρίκαλα και Δόξα Δράμας έμειναν στο 1-1 στην έδρα της πρώτης.

Νίκη με Μπάτροβιτς στο 93΄ για την Παναχαϊκή!

Σε έναν αγώνα δίχως ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο ήδη υποβιβασμένος ΟΦΙ υποδέχτηκε την πρωτοπόρο των «Play outs» Παναχαϊκή. Ήταν δεδομένο πως ο ΟΦΙ, βάση γοήτρου, θα αγωνιζόταν για τη νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση παρά το διαδικαστικό της χαρακτήρα. Παρά την προσπάθεια, ο ΟΦΙ δεν τα κατάφερε στο τέλος με την Παναχαϊκή να παίρνει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης φεύγοντας από την Ιεράπετρα με το υπέρ της 2-3!

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης δεν είχε να μας επιδείξει πολλά με τις δύο ομάδες να να μένουν στο 0-0 μη μπορώντας να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΙ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Βουό να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Παναχαϊκή όμως είχε απάντηση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπάτροβιτς έκανε το 1-1 επαναφέροντας το ματς σε ισορροπία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης να κάνουν την ανατροπή με τον Γιούση να κάνει το 1-2 για τους Πατρινούς. Ο ΟΦΙ όμως δεν παράτησε το ματς καταφέρνοντας να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα με τον να κάνει το 2-2 για την ομάδα του Τίμου Καβακά. Παρά την προσπάθεια των παικτών του Τίμου Καβακά, η Παναχαϊκή κατάφερε να βρει ένα ακόμα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και να πάρει τη νίκη με «λυτρωτή» τον Μπάτροβιτς ο οποίος έκανε το τελικό 2-3 για την ομάδα του.

«Χ»ωρίς νικητή το ματς στα Τρίκαλα!

Στα Τρίκαλα η αναμέτρηση της τοπικής ομάδας επί της Δόξα Δράμας ήταν άκρως σημαντική και για τις δύο ομάδες αφού τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι, ήθελαν τους τρεις βαθμούς με τους οποίους θα έκαναν ένα καθοριστικό βήμα προς την παραμονή. Τελικά κανένας δε χάρηκε στα Τρίκαλα με το τελικό 1-1 να αφήνει δυσαρεστημένους και τους δύο συλλόγους. Παρά την απώλεια βαθμών οι δύο ομάδες παρέμειναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με βαθμολογική διαφορά μικρότερη των τριών βαθμών από τον Καραϊσκάκη γεγονός που σημαίνει πως όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική των «Play outs»!

Παρά την απουσία τερμάτων στο πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ δίχως όμως να βρίσκουν δίχτυα. Ενώ όλα έδειχναν πως Τρίκαλα και Δόξα Δράμας θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μαυριά να κάνει το 0-1 βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα κατάφεραν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ στο 48΄ με τον Σταματή να ισοφαρίζει σε 1-1. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους με την ομάδα του Βασίλη Καλογιάννη να φτάνει σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στην ανατροπή αλλά αστοχία και Ηλιάδης κράτησαν το 1-1 μέχρι τέλους. Με το τελικό 1-1, Τρίκαλα και Δόξα Δράμας παρέμειναν πάνω από τον Καραϊσκάκη στη βαθμολογία, δίχως ωστόσο να έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία.

Σώθηκε και μαθηματικά ο Απόλλων Λάρισας!

Ο αήττητος στο μίνι πρωτάθλημα των «Play outs» Καραϊσκάκης, ταξίδεψε στη Λάρισα στοχεύοντας σε μία ακόμα καθοριστική νίκη. Ο Απόλλων Λάρισας αγωνιζόταν για δύο αποτελέσματα αφού ακόμα και με την ισοπαλία θα εξασφάλιζε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Σε μια αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων στο τέλος, ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 86΄ εξασφαλίζοντας την παραμονή του στη Super League 2!

Στο πρώτο μέρος ο Καραϊσκάκης ήταν ανώτερος του Απόλλωνα δίχως όμως να μετουσιώσει κάποια ευκαιρία σε γκολ. Ότι δε κατάφερε ο Καραϊσκάκης, το πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας στην πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, στο 32΄ ο Σέχου με ωραίο πλασέ νίκησε τον Χουάντερσον για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης έγινε πιο επιθετικός, πήρε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να πιέσει τον αντίπαλο του ώστε να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ που θα του έδινε ψυχολογία για να φτάσει στην ολική ανατροπή. Ήταν στο 84΄ όταν η ομάδα του Γιάννη Μάγγου κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λόβριτς να κάνει το 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν…τούμπα το ματς με τον Βακενβάι να κάνει το 1-2 για τους Αρτινούς. Ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση δε θα έχει άλλες εκπλήξεις, ο Απόλλων Λάρισας, δύο λεπτά μετά την ανατροπή του Καραϊσκάκη, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Αθανασιάδη να βάζει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή του Απόλλωνα Λάρισας. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τον Καραϊσκάκη να είναι δυσαρεστημένος από το τελικό αποτέλεσμα καθώς παρότι έφτασε στην ολική ανατροπή, δεν κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη μένοντας στο τελικό 2-2!