ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Πάτησε» κορυφή ο Λεβαδειακός, πέτυχε την πρώτη του νίκη στα «Play offs» ο Ιωνικός!

Κορυφώνεται η αγωνία ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής των «Play offs»!

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των «Play offs» ο Εργοτέλης πήρε σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας με 0-1 της Ξάνθης . Στις άλλες δύο αναμετρήσεις της ημέρας, ο Λεβαδειακός πήρε σημαντική νίκη και «πάτησε» κορυφή επικρατώντας με 2-0 επί των Χανίων, ενώ ο Ιωνικός έφυγε νικητής από το «σμαραγδένιο νησί» με το θεαματικό 3-5 επί του Διαγόρα Ρόδου!

«Πάτησε» κορυφή στο ντεμπούτο Οφρυδόπουλου ο Λεβαδειακός!

Πρώτη αναμέτρηση του Λεβαδειακού με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο στον πάγκο της ομάδας μετά την αναπάντεχη φυγή του Τζουζέπε Σανίνο. Σήμερα απέναντι στα αδιάφορα Χανιά, η ομάδα της Λειβαδιάς είχε ως μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τη διατηρούσε στις θέσεις που οδηγούν στη Super League 1. Με τον Λεβαδειακό να έχει τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η ομάδα της Λειβαδιάς πήρε μια δίκαιη νίκη με 2-0 επί των Χανίων. Με τη σημερινή νίκη οι Βοιωτοί πέρασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά και τη βαθμολογική απώλεια της Ξάνθης, την οποία και θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική των «Play offs».

Στο πρώτο μέρος ο Λεβαδειακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κυκλοφορώντας πιο ορθολογικά τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 27΄ με τον Ενομό να χρίζεται σκόρερ μετά από ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα των Χανίων, Κουτζαβασίλη. Ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι στο 40΄ με τον Ανδρέου να κάνει χέρι εντός περιοχής και τον Μπιανκόνι να αστοχεί από τα ένδεκα βήματα στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 62΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεχία σφραγίζοντας τη νίκη για τους Βοιωτούς. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός έκανε το 3-0 με τον Μυτίδη να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με τακουνάκι. Δίκαιη επικράτηση του Λεβαδειακού με ένα καθαρό 3-0 πετυχαίνοντας μια σημαντική νίκη με την οποία προσπέρασε την Ξάνθη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

«Βροχή» τα γκολ στη Ρόδο, επιστροφή στις νίκες για τον Ιωνικό!

Στη Ρόδο ο Διαγόρας υποδέχθηκε τον… αγνώριστο Ιωνικό με την ομάδα της Νίκαιας να μετράει μόνο ήττες στο μίνι πρωτάθλημα των «Play offs». Τα αρνητικά αποτελέσματα έχουν φέρει την ομάδα του Δημήτρη Σπανού στην 3η θέση των «Play offs» και με νίκη σήμερα θα επέστρεφε στα θετικά αποτελέσματα ελπίζοντας σε «στραβοπάτημα» του Λεβαδειακού ή της Ξάνθης. Σε μια αναμέτρηση με πολλά γκολ ο Ιωνικός κατάφερε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή και εντέλει να φύγει νικητής από τη Ρόδο επικρατώντας με 3-5. Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Νίκαιας και τώρα θα παίξει το ματς της…χρονιάς με τον Εργοτέλη στη Νεάπολη!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Διαγόρας Ρόδου ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, ο Σμυρλής στο 11΄ βγήκε απέναντι στον Αναγνωστόπουλο και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ένα λεπτό αργότερα ο Διαγόρας Ρόδου κέρδισε πέναλτι με τον Αθανασίου να ευστοχεί και να κάνει πολύ γρήγορα το 2-0 για τους Ροδίτες. Στο 16΄ ο Ιωνικός έκανε το 2-1 με τον Κύργια να μειώνει για τους φιλοξενούμενους. Στο 29΄ ο Ιωνικός είχε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Μάναλη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μπίντση. Ο Ιωνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Νιάσε να βάζει και εκείνος το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έφτασε στην ολική ανατροπή με τον Ρόλε να «εκτελεί» τον Μπίντση για το 2-3 των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός απέκτησε γρήγορα μαξιλαράκι ασφαλείας με τον Κάστρο να βρίσκει δίχτυα για 15η φορά στη σεζόν και να κάνει το 2-4 για την ομάδα του. Ο Διαγόρας έβγαλε αντίδραση και στο 59΄ κέρδισε πέναλτι με τον Μπαστακό να νικιέται από τον Αναγνωστόπουλο αλλά ο Νάτσης που βγήκε πρώτος από όλους στη μπάλα, πλάσαρε σε κενό τέρμα και έκανε το 3-4 για τους γηπεδούχους. Στο 69΄ ο Ιωνικός έκανε το 3-5 με τον Κουϊρουκίδη να βάζει και εκείνος το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Σπουδαία επικράτηση του Ιωνικού που πέτυχε την πρώτη του νίκη στα «Play offs» με την οποία παραμένει στο… παιχνίδι της ανόδου!