ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Κίτρινη μπαλωθιά» ανόδου στην Ξάνθη!

Μπορεί για τα μπαράζ ο Εργοτέλης, υπό προϋποθέσεις και η απευθείας άνοδος.

Η σημερινή αναμέτρηση του Εργοτέλη στην Ξάνθη απέναντι στην τοπική ομάδα είχε τη μορφή «τελικού» καθώς οι ομάδα του Ηρακλείου ήθελε μόνο τη νίκη για να έχει ελπίδες για άνοδο την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Ιωνικό. Για την Ξάνθη ο αγώνας ήταν επίσης άκρως σημαντικός καθώς με δική της νίκη θα παρέμενε στην 1η θέση των «Play offs». Ο Εργοτέλης πήρε «παλικαρίσια» νίκη στην Ξάνθη επικρατώντας με 0-1 και πλέον θα τα δώσει όλα στον εκτός έδρας αγώνα την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο τον Ιωνικό για την άνοδο στη Super League 1.

Στα πρώτα λεπτά αναμέτρησης η Ξάνθη απείλησε με τον Παντελιάδη αλλά ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Η πρώτη τελική προσπάθεια από πλευράς Εργοτέλης ήρθε στο 26΄ με τον Μανουσάκη να κάνει το σουτ εκτός περιοχής αλλά τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Ενώ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ξάνθη ήταν καλύτερη, όσο περνούσε ο χρόνος ο Εργοτέλης κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο καταφέρνοντας να ισορροπήσει τον αγώνα. Η Ξάνθη απείλησε ξανά την εστία του Εργοτέλη στο 39΄ με τον Θ. Παπάζογλου να παίρνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 44΄ ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ με τον Ίτσο να εκτινάσσεται και να αποκρούει σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Τσέλιος πέτυχε ένα θεαματικό γκολ «εκτελώντας» από αρκετά μακρινή απόσταση τον Ίτσο για το 0-1 των Κρητικών. Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων η Ξάνθη ήταν υποχρεωμένη να ανέβει ψηλά στο γήπεδο και να πιέσει για την ισοφάριση. Στο 69΄ η Ξάνθη έχασε τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Καπνίδη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου. Ένα λεπτό αργότερα η Ξάνθη είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σερβιλάκη να απομακρύνει τη μπάλα πριν εκείνη περάσει τη γραμμή του τέρματος από την κεφαλιά του Ντίνα. Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να πάρει μια σπουδαία νίκη η οποία τον φέρνει πιο κοντά στην άνοδο. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη θα αγωνιστεί την επόμενη αγωνιστική στη Νίκαια με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα του εξασφαλίσει σίγουρα τη δεύτερη θέση των «Play offs» (που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου) και υπό συνθήκες ακόμα και την πρώτη, σε περίπτωση ήττας του Λεβαδειακού από την Ξάνθη την επόμενη αγωνιστική.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Πέϊος, Σερβιλάκης, Μπουρσέλης, Τσέλιος (Κοκκίνης 67′) Μπουτσάκης (Appi 46′), Μανουσάκης (Κωστανάσιος 79′), Conraad (Πατρινός 61′)
Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Izzo, Τ. Παπάζογλου , Mikeltadze, Τάτος, Petrovic (Σιατραβάνης 52′), Θ. Παπάζογλου, Werker, Jurman (Καπνίδης 52′) ,Ebert, Παντελιάδης (Ντίνας 58′) Θυμιάνης (Δημούτσος 52′)