EURO

Ισπανία – Πολωνία 1-1: Ισοπαλία και όλα ανοικτά στον πιο αμφίρροπο όμιλο του Euro!

Δεν πείθει η Ισπανία που για δεύτερο συνεχόμενο ματς αδυνατεί να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στον όμιλο.

Η αναμέτρηση με την οποία έλαβε τέλος η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Euro ήταν αυτή μεταξύ της Ισπανίας με την Πολωνία στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης. Αμφότερες οι δύο ομάδες δεν έπεισαν με την εικόνα τους στην πρεμιέρα, με τους Ισπανούς να μένουν στο 0-0 απέναντι στη Σουηδία και τους Πολωνούς να γνωρίζουν την ήττα με 2-1 από τη Σλοβακία. Σε μια αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να πάρουν το ματς, εντέλει αρκέστηκαν και οι δύο στην ισοπαλία με την Ισπανία να μη μπορεί για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στον όμιλο. Πολύ κρίσιμη η τελευταία αγωνιστική στον συγκεκριμένο όμιλο καθώς άπαντες μπορούν να βρεθούν τόσο στην πρώτη, όσο και στην τελευταία θέση μετά την ισοπαλία στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Η Ισπανία προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δίχως όμως να πατάει εύκολα την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στην Πολωνία με το μακρινό σουτ του Κλιχ να ακουμπάει το οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ στο 6΄. Πρώτη τελική προσπάθεια για τους Ισπανούς στο 10΄ με το σουτ του Όλμο να καταλήγει στην αγκαλιά τον Σέζνι. Με τους Ισπανούς να πιέζουν σε μόνιμη βάση το γκολ έδειχνε ότι ήταν θέμα χρόνου να έρθει. Τελικά ήταν στο 26΄ όταν ο Μορένο έκανε τη συρτή σέντρα στην περιοχή, ο Μοράτα τρύπωσε μπροστά από τον Μπερεζίνσκι και πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής βάζοντας μπροστά στο σκορ τους Ισπανούς! Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία να κάνει το 2-0 στο 34΄ με τον Μορένο να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε ο Όλμο, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σέζνι. Η Πολωνία απείλησε μετά από ώρα (36΄) με τον δικό μας Σβιντέρσκι να αστοχεί σε πλασέ στην κίνηση από κοντά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Πολωνία με τον Σβιντέρσκι να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι του Σιμόν, ενώ στη συνέχεια ο Λεβαντόφσκι δε μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Ισπανό τερματοφύλακα. Η Ισπανία πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 1-0 αντιμετωπίζοντας όμως αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πολωνία κατάφερε πολύ γρήγορα, μόλις στο 54΄, να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Λεβαντόφσκι να δηλώνει παρών και να νικάει τον Λαπόρτ στον αέρα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Σιμόν. Στο 56΄ η Ισπανία κέρδισε πέναλτι μετά από έλεγχο στο βαρ με τον Μορένο να σημαδεύει το δοκάρι και στη συνέχεια ο Μοράτα να αστοχεί σε κενό τέρμα! Η καλύτερη ευκαιρία των Ισπανών στο δεύτερο ημίχρονο, πέραν του πέναλτι, ήρθε στο 73΄ όταν ο Φεράν Τόρες βρέθηκε μόνος στην «καρδιά» της πολωνικής άμυνας αλλά δε βρήκε στόχο με τον Σέζνι να φωνάζει για πολλοστή φορά στην άμυνα του. Μία από τις τελευταίες προσπάθειες της Ισπανίας στον αγώνα ήταν η τεράστια ευκαιρία του Μοράτα στο 84΄ με τον επιθετικό της Γιουβέντους να μη μπορεί να νικήσει τον Σέζνι από το ύψος της μικρής περιοχής! Πολύ σημαντική και δύσκολη η συγκεκριμένη επέμβαση από τον συμπαίκτη του Μοράτα στη Γιουβέντους! Με τον χρόνο να κυλάει και τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, ο αγώνας έμεινε στο 1-1 με την Ισπανία να αδυνατεί να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί για μια ακόμη αναμέτρηση. Πλέον και οι τέσσερις ομάδες του πέμπτου ομίλου θα τα δώσουν όλα στην τελευταία αγωνιστική καθώς άπαντες μπορούν να βρεθούν τόσο στην πρώτη, όσο και στην τελευταία θέση του πιο αμφίρροπου ομίλου του Euro.

Ενδεκάδες:

Ισπανία(Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Γιορέντε, Λαπόρτ, Τόρες, Άλμπα, Κόκε(Σαράμπια 68΄), Ρόντρι, Πέδρι, Μορένο(Ρουίθ 68΄), Μοράτα(Οριαρθάμπαλ 87΄), Όλμο(Φεράν Τόρες 62΄)

Πολωνία(Πάουλο Σόουσα): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ(Κοζλόφσκι 55΄), Μπέντναρεκ(Νταβίντοβιτς 85΄), Γιόσβιακ, Κλιχ, Μόντερ(Λινέτι 85΄), Πούχατς, Σβιντέρσκι(Φρανκόφσκι 68΄), Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι