ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ήττα του ΟΦΗ από την Άλκμααρ με 2-0

Προβληματίζει περισσότερο από την ήττα ο τραυματισμός του Φαν Νταινεν

Την ήττα 2-0 από την Άλκμααρ γνώρισε ο ΟΦΗ το απόγευμα στο πέμπτο του φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους. Αυτή μάλιστα ήταν η τρίτη ήττα των Κρητικών στα τεστ προετοιμασίας, αφού είχαν προηγηθεί αυτές από Φίτεσε (2-1) και Βέστερλο (1-0), ενώ με ισοπαλία έληξαν τα ματς με Άντερλεχτ (1-1) και Φορτούνα Σιτάρντ (1-1).

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς μόλις στο 8′, οι Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της άμυνας του ΟΦΗ κάνοντας το 1-0 με τον Γκούντμουντσον.

Στο 28ο λεπτό, ο Έλληνας τεχνικός είδε τον Φαν Ντάιντεν να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας ανησυχία στις τάξεις του συλλόγου. Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του τελική στο 44′, με τον Kamau να σουτάρει χωρίς όμως να καταφέρνει να νικήσει τον Verhulst.

Στο 56΄πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ κι ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Λυμπεράκη να επιχειρεί μια σέντρα – σουτ, αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Verhulst.

Στο 58′, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, με τον Ράιντερς να κάνει το 2-0 από κοντά, έπειτα από νέα αδράνεια της άμυνας του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει στο 65΄όταν μετά από σέντρα του Κοροβέση, ο De Guzman έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Παρά την διάθεση και την ισσοροπία που έφερε ο ΟΦΗ στο παιχνίδι στα τελευταία 25 λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και ο ΟΦΗ ηττήθηκε από την Άλκμααρ με 2-0. Επόμενο, έκτο και τελευταίο (στην Ολλανδία) φιλικό πριν την επιστροφή στην Κρήτη την Παρασκευής απέναντι στη Ναϊμέγκεν στις 20:00.

Η σύνθεση του ΟΦΗ:

ΟΦΗ: Επασί, Βούρος (62΄Μαρινάκης), Λυμπεράκης (62΄Κοροβέσης), Πασαλίδης (75΄Διαμαντής), Σελίμοβιτς (46΄Γιαννούλης), Μεγιάδο (46΄Μπαλογιάννης), Ντε Γκούζμαν (75΄Ουές), Καμάου (46΄Νέιρα), Φαν Ντάινεν (28 λ.τ Στάρτζεον- 83΄Νοικοκυράκης), Σαρδινέρο (62΄Γρίβας), Καστάνιος (62΄Γκονζάλεζ)