Καταιγιστικός Ολυμπιακός μετέτρεψε σε… προπόνηση το ματς με τον Κολοσσό Ρόδου, συντρίβοντάς τον 102-59

Σκόραραν και οι δώδεκα που αγωνίστηκαν

Μία δυνατή… προπόνηση έκανε ο Ολυμπιακός στη Ρόδο, ενόψει του ματς με την Εφές, συντρίβοντας 102-59 τον Κολοσσό, για το 3/3 στην Basket League.

Σοβαρότητα και πολυφωνία στην επίθεση από τους «ερυθρόλευκους» καθ’ όλη τη διάρκεια, καθώς σκόραραν και οι δώδεκα που αγωνίστηκαν.

Κορυφαίος ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους και από 13π. είχαν οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Άλλους 12π. πρόσθεσε ο Κώστας Παπανικολάου, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Τζορτζ Πάπας και Γιώργο Τανούλη που είχαν από 5π. και 4π. αντίστοιχα.

Από την άλλη, οι «θαλασσί» υποχώρησαν στο 1-2 και είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ιωσήφ Κολοβέρο με 13π.

Με τους Μπραΐκοβιτς, Πόλι, Ουτόμι, Σίμονς και Κολοβέρο ξεκινά ο Κολοσσός Ρόδου, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Σοβαροί και συγκεντρωμένοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» και με τους Παπανικολάου και Πίτερς ορεξάτους επιθετικά πήγαν στο +9 (5-14), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +12 (7-19), στο 8’. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να αντιμετωπίζουν πολλές δυσκολίες στην επίθεση, με τους Πειραιώτες από την άλλη να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση και με buzzer beater τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος, ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +14 (12-26).

Τον ίδιο καλό ρυθμό διατήρησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μιλουτίνοφ, Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις ξέφυγε στο +22 (18-40), στο 15’. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός βρήκε πόντους από Σίμονς και Κολοβέρο, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τα ηνία συνεχίζοντας να σουτάρουν πολύ καλά από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμη και στο +23 (26-49) και τον Μπραΐκοβιτς να διαμορφώνει το 28-49 του πρώτου ημιχρόνου.

Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός 59-102

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τα τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος και Κάναν και τον Μιλουτίνοφ να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα, η διαφορά πήγε στο +35 (32-67), στο 26’. Ο Κολοσσός είχε παραδώσει… πνεύμα με τους «ερυθρόλευκους» να παραμένουν καταιγιστικοί και σοβαροί, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +39 (38-77).

Με μπροστάρη τον Φαλ σε σκορ και δημιουργία, ο Ολυμπιακός συνέχισε το… πάρτι του και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +47 (39-86), στο 33’. Στα επόμενα λεπτά, ο Μπαρτζώκας είχε πεντάδα με Τανούλη, Πίτερς, Λαρεντζάκη, Πάπας και Λούντζη, με το ματς να γίνεται ελεύθερο και την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 102-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-49, 38-77, 59-102