H ΑΕΚ Betsson BC επικράτησε με το εντυπωσιακό 100-70 του Απόλλωνα

Με τον ΜάκΛεμορ να πραγματοποιεί εμφάνιση βγαλμένη από τα παρκέ του ΝΒΑ (26π., 5/5τρ.)

Η «Ένωση» πανηγύρισε την πρώτη φετινή της νίκη στην Basket League, επικρατώντας στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων με το επιβλητικό, όσο και εντυπωσιακό 100-70 του Απόλλωνα Πατρών για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι τους στην εφετινή σεζόν, οι «κιτρινόμαυροι», έπιασαν υψηλά στάνταρ σε άμυνα και επίθεση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο δεύτερο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνα, μετά και από εκείνο της περασμένης Τρίτης (17/10) επί της Λούντβιγκσμπουργκ, στην πρεμιέρα του BCL.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπεν ΜάκΛεμορ, με τον Αμερικανό γκαρντ να πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση με τα «κιτρινόμαυρα», σταματώντας στους 26 πόντους με 9/11 σουτ και 5/5 τρίποντα, σε μόλις 17 λεπτά συμμετοχής! Από κοντά ακολούθησαν οι Τίλμαν (18π., 6ρ.), Νετζήπογλου (11π.) και Κουζμίνσκας (10π., 4ρ., 4ασ.).

Για τους Πατρινούς που έπεσαν στο 1-2, ξεχώρισε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Τι Τζέι Σταρκς, με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όπως και ο Φιλιππάκος (16π.), αλλά και ο νεοφερμένος σέντερ, Μπράουν (14π., 4ρ.).

Το ματς:

Η ΑΕΚ Betsson BC ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Κουζέλογλου και Τίλμαν στην αρχική πεντάδα, με τον Απόλλωνα Πατρών να επιλέγει στο αρχικό σχήμα τους Σταρκς, Μουράτο, Γκιουζέλη, Σαλούστρο και Μπράουν. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπράουν, αυτό όμως ήταν και το μοναδικό τους προβάδισμα στο ματς. Και αυτό διότι η «Ένωση» μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ και με τον Μπεν ΜάκΛεμορ να πετάει… φωτιές στην επίθεση, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά.

Ο Αμερικανός πρώην ΝΒΑερ των γηπεδούχων ξεδίπλωσε το επιθετικό του ταλέντο έχοντας 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, που μαζί με τον πολύ θετικό απόψε Κουζέλογλου, έστειλαν την ΑΕΚ στο +16 (25-9) στο 7’. Οι βολές του Νετζήπογλου και το καλάθι του Χατζηδάκη έφεραν το +18 (31-13), με τον Σταρκς να μειώνει στη λήξη του χρόνου με τρίποντο για το 31-16 του δεκαλέπτου.
Ένα τρίποντο που φάνηκε πως «αφύπνισε» τους παίκτες της πατρινής ομάδας, οι οποίοι έβγαλαν ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι τους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστές τους Σταρκς και τον νεοφερμένο σέντερ, Μπράουν, ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση της ΑΕΚ (7 λάθη στο δεκάλεπτο), μειώνοντας στους 6 (37-31) στο 15’. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Φλιώνη και Ραντλ έστειλαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια τιμή (43-31), με το δίδυμο των Μπράουν-Σταρκς στη συνέχεια να «ροκανίζουν» και άλλο τη διαφορά και με δέκα πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο, να μειώνουν στους 7 για το 48-41 του ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί εύκολα ως «καρμπόν» του πρώτου, αφού η ΑΕΚ Betsson BC μπήκε με πολύ μεγάλη διάθεση να τρέξει και να πιέσει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με «αιχμή του δόρατος» ξανά τον Μπεν ΜάκΛεμορ, ο οποίος ήταν… άχαστος πίσω από τα 6,75μ., αλλά και τον Κουζμίνσκας, η «Ένωση» ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο ματς, για το +18 και το 63-45 στο 24′. Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του Ζοάν Πλάθα έφερε το +21 (72-51) στο 28′ με καλάθι του ΜακΡέι, προτού ο Απόλλωνας Πατρών μειώσει για το 74-59 της περιόδου, χάρη στα διαδοχικά τρίποντα των Ουάσιγκντον και Φιλιππάκου.

Η ΑΕΚ Bettson BC δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι» ούτε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα. Εκμεταλλευόμενη την κούραση, αλλά και την απογοήτευση των παικτών του Απόλλωνα, κατάφερε εύκολα να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, χάρη κυρίως στο καλό δεκάλεπτο του Τίλμαν. Κάπως έτσι, το σύνολο του Ζοάν Πλάθα έφτασε στην πρώτη φετινή νίκη της στο πρωτάθλημα με το εντυπωσιακό 100-70.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 48-41, 74-59, 100-70.

Δείτε εδώ την στατιστική της αναμέτρησης.