O ΠΑΟΚ νίκησε και το Περιστέρι bwin (69-64)

Πρωταγωνιστές Χαρισον και ΜακΝις

Πήρε το… θρίλερ κόντρα στο Περιστέρι bwin επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση ο ΠΑΟΚ!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τη νίκη με 69-64, βελτιώνοντας το ρεκόρ 2-1 και πανηγυρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη νίκη, μετά το μεσοβδόμαδο διπλό επί της Γαλατασαράι για το BCL.

Από την άλλη, το Περιστέρι bwin συνεχίζει να δείχνει ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά, συνεχίζοντας να μην έχει πάρει ακόμα νίκη στη φετινή Basket League, μετά το πέρας τριών αγωνιστικών.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΜακΝις (19π, 10 ριμπ) και Χάρισον (18π, 5 ασίστ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Χαντς (13π, 8 ριμπ) και Κένι Γουίλιαμς (13π).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, η εκτός έδρας αναμέτρησή του με το Λαύριο για την 4η αγωνιστική της Basket League, αφού η αναμέτρησή του με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ αναβλήθηκε, ενώ το Περιστέρι bwin θα φιλοξενήσει την ερχόμενη Τρίτη (24/10, 19:30) την ουγγρική Σομπατέλι για τη 2η αγωνιστική του BCL, πριν παίξει με τον Προμηθέα την επόμενη εβδομάδα.

Το ματς:

Το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης χάρη σε έξι συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη, πριν ο ΠΑΟΚ ισοφαρίσει σε 6-6 με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες του ΜακΝις. Χαντς και Ράγκλαντ έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (11-8) στους φιλοξενούμενους, πριν οι Θεσσαλονικείς αντιδράσουν με μικρό σερί, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (13-11). Ωστόσο, το Περιστέρι bwin ξαναβρήκε ρυθμό, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 22-19.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά της μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού (19-25), χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Μήτρου Λονγκ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια έμεινε χωρίς καλάθι για τρία αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε 23-25. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin διατηρούσε το οριακό του προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-34.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Γουίλιαμς για το 39-34 υπέρ του Περιστερίου bwin και με τον ΠΑΟΚ να απαντά με σερί 10-5, ισοφαρίζοντας σε 44-44. Ο Κένι Γουίλιαμς σκόραρε ξανά για τρεις για τους φιλοξενούμενους, με τον Φρίντρικσον να πετυχαίνει δικό του τρίποντο για την ισοφάριση (49-49), πριν ο Χάρισον δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τέταρτη περίοδο στο ισόπαλο 53-53.

Ο ΜακΝις έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (55-54) με όμορφο hook στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Μπελιάουσκας και Γκίλμορ να δίνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (58-54) στην ομάδα του Φώτη Τακιανού. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με 6 πόντους διαφορά (67-61), χάρη σε τρίποντο του Γκίλμορ και καλάθι-φάουλ του εντυπωσιακού Χάρισον. Από όταν το ρολόι έδειχνε 6:26 για το φινάλε, μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το Περιστέρι bwin σκόραρε μόνο με τρεις βολές του Ράγκλαντ, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 67-61, δαφορά που αποδείχθηκε καθοριστική, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64