CHAMPIONS LEAGUE

«Καθάρισαν» Εμπαπέ και Μέσι, 4-1 τη Μπριζ η Παρί

Με μια άνετη νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Η Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχθηκε την Κλαμπ Μπριζ στο «Παρκ ντε Πρενς», έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ μόλις στα 70 δευτερόλεπτα, έπειτα από όμορφο πλασέ του Κιλιάν Εμπαπέ, εκμεταλλευόμενος μια ασταθή απόκρουση του Σιμόν Μινιολέ σε σέντρα του Μέντες.

Πέντε λεπτά αργότερα, ξανά ο Εμπαπέ, με όμορφο τελείωμα στην κίνηση, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Από σκόρερ, ο 23χρονος επιθετικός, ανέλαβε ρόλο δημιουργού, δημιουργώντας μια αντεπίθεση και τροφοδοτόντας τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 3-0.

Στο 68ο λεπτό, ο Ριτς μείωσε για τους φιλοξενούμενους μετά από απανωτά λάθη των μέσων της Παρί, όμως οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μέσι με πέναλτι επανέφερε τη διαφορά των τριών τερμάτων.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λειψία επικράτησε με 2-1 της αδιάφορης, βαθμολογικά, Μάντσεστερ Σίτι.