CHAMPIONS LEAGUE

Επικράτησε με 2-1 της Σίτι η Λειψία, συνεχίζει στο Europa League

Κατώτερη των περιστάσεων η βαθμολογικά αδιάφορη Μάντσεστερ Σίτι.

Στο άδειο λόγω της επέλασης της μετάλλαξης Όμικρον, «Red Bull Arena», φιλοξενήθηκε από τη Λειψία η Μάντσεστερ Σίτι στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου ομίλου.

Οι «Πολίτες», έχοντας ήδη εξασφαλίσει για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν την πρωτιά στον όμιλο έπειτα από τη νίκη-ανατροπή κόντρα στην Παρί την προηγούμενη αγωνιστική, εμφανίστηκαν με πολλές αλλαγές και νέα πρόσωπα στη Γερμανία.

Με Γκρίλις, Ζιντσένκο, Ακέ μια Στέφεν στο αρχικό σχήμα και ΜακΑτί, Γουίλσον-Έσμπραντ, Ίγκαν-Ράιλι, Λάβια και Πάλμερ στον πάγκο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πεπ Γκουαρδιόλα, θέλοντας να δώσει λεπτά συμμετοχής.

Ο σύλλογος της Ρεντ Μπουλ πήρε… κεφάλι στο σκορ στο 24ο λεπτό, όταν έπειτα από όμορφη κάθετη του Λάιμερ και αδράνεια του Ακέ, ο Σζομποσζλάι πέρασε τον Στέφεν και πλάσαρε προ κενής εστίας.

Στο 71′, ο Αντρέ Σίλβα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, σκορ που άντεξε μόλις πέντε λεπτά, μέχρι την κοντινή κεφαλιά του Μαχρέζ μετά από υπέροχη σέντρα του Ζιντσένκο. Οι πρωταθλητές Αγγλίας τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Γουόκερ αποβλήθηκε στο 82′ για φάουλ στον Σίλβα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Παρί επικράτησε άνετα της Μπριζ με 4-1.