CHAMPIONS LEAGUE

Πόρτο-Ατλέτικο Μαδρίτης: 1-3 στο σκορ, 2-1 στις κόκκινες!

Σε μια αναμέτρηση που… μύριζε μπαρούτι, η Ατλέτικο απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από την Πορτογαλία.

Σε ένα ματς-φωτιά με ένταση, διαπληκτισμούς, τέσσερα γκολ και τρεις κόκκινες κάρτες, η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με τη νίκη από το «Ντραγκάο», παίρνοντας εκείνη το εισιτήριο για τη φάση των 16.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Μαδριλένους, με τον Σιμεόνε να βλέπει τον Λούις Σουάρεζ να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο μόλις στο 13ο λεπτό.

Ο Γκριεζμάν έδωσε το προβάδισμα στους «ροχιμπλάνκος» στο 56′, και δέκα λεπτά μετά, ξεκίνησαν τα… όργανα.

Ο Γιαννίκ Καράσκο στο 67′, βλέπει την πρώτη κόκκινη του παιχνιδιού για βίαιη συμπεριφορά. Δύο λεπτά μετά, ο Βέντελ αποβάλλεται για τον ίδιο λόγο, φέρνοντας σε αριθμητική ισορροπία τις δύο ομάδες, ενώ ξεκίνησε έντονος διαπληκτισμός μεταξύ παικτών και πάγκων των δύο ομάδων.

Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Πόρτο, Μαρκεζίν επίσης αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα του Μπριχ για τη συμπεριφορά του κατά τη διάρκεια της σύρραξης, με τον Άνχελ Κορέα και τον Ροντρίγκο ντε Πολ να κάνουν το 0-3 στις καθυστερήσεις κλειδώνοντας το ματς. Ο Ολιβέιρα στο έκτο λεπτό του έξτρα χρόνου μείωσε με πέναλτι, με το παιχνίδι να λήγει αμέσως μετά και τους «δράκους» να συνεχίζουν στο Europa League.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Λίβερπουλ επικράτησε με 1-2 της Μίλαν στην Ιταλία.