CHAMPIONS LEAGUE

Άγιαξ… τεσσάρων αστέρων, 4-2 τη Σπόρτινγκ και απόλυτο νικών

Άγιαξ και Σπόρτινγκ περνούν στη φάση των 16, αφήνοντας εκτός τη Ντόρτμουντ του Χάαλαντ.

Ούτε στο εμπόδιο της Σπόρτινγκ Λισαβόνας σταμάτησε το… τρένο του Άγιαξ, επικρατώντας των Πορτογάλων με 4-2 στο Άμστερνταμ.

Οι φιλοξενούμενοι παρ’όλα αυτά, περνούν στην επόμενη φάση, παρά την ισοβαθμία τους με τη Ντόρτμουντ στους 9 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Αλέρ στο 8ο λεπτό, πριν ισοφαρίσει προσωρινά στο 22′ ο Σάντος με κοντινή προβολή. Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Άντονι με όμορφη ατομική ενέργεια, έστειλε τον «Αίαντα» σε θέση οδηγού στα αποδυτήρια.

Νέρες στο 57′ και Μπέργκχαους στο 62′, με πλασέ, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-1, πριν μειώσει ξανά για τους φιλοξενούμενους ο Ταμπατά στο 78ο λεπτό με δυνατό, μονοκόμματο σουτ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ντόρτμουντ συνέτριψε με 5-0 τη Μπεσίκτας.