EURO

Κροατία – Σκωτία 3-1: Μεγάλος Μόντριτς την οδηγεί!

Με ένα φοβερό γκολ και μία ασσίστ του Μόντριτς στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία πήρε την πρόκριση μέσα στη Γλασκώβη!

Στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης Κροατία και Σκωτία αγωνιστήκαν με φόντο το εισιτήριο που θα έδινε την πρόκριση σε μία από τις δύο ομάδες. Η Κροατία δεν έχει καταφέρει ποτέ να επικρατήσει της Σκωτίας με τους Σκωτσέζους να μετράνε δύο νίκες, ενώ τρία ματς έληξαν ισόπαλα. Παραδοσιακά οι δύο ομάδες μας χαρίζουν κλειστούς αγώνες δίχως πολλά τέρματα σημειώνοντας μόλις δύο γκολ στις προηγούμενες πέντε αναμετρήσεις τους. Στατιστικό που περιμέναμε να επαναληφθεί δεδομένης της κρισιμότατης σημερινής αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες.

Τελικά η σημερινή αναμέτρηση μεταξύ Κροατίας και Σκωτίας έκρυβε γκολ αλλά και αρκετές συγκινήσεις. Η Κροατία με ηγέτη των Μόντριτς κατάφερε να πάρει την πρόκριση μέσα στη Γλασκώβη επικρατώντας με 3-1 επί της Σκωτίας. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν από πλευράς Κροατών οι Βλάσιτς στο 17΄, Μόντριτς στο 62΄ και Πέρισιτς στο 77΄, ενώ για τη Σκωτία είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο ΜακΓκρέγκορ στο 42΄. Μετά και το τρίτο γκολ των Κροατών, η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς πέρασε στη φάση των «16» του θεσμού ως δεύτερη του ομίλου έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από την τρίτη Τσεχία.

Πιο δραστήρια η Σκωτία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χάνοντας την πρώτη της ευκαιρία στο 6΄ με τον ΜακΓκίν να κάνει την επικίνδυνη σέντρα, τον Άνταμς να βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την πορεία της μπάλας και τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ. Μονόλογος της Σκωτίας στα πρώτα λεπτά με τον Άνταμς να κάνει το σουτ στο 10΄ και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το τέρμα του Βάτσλικ ο οποίος έπεσε αλλά δε χρειάστηκε να παρέμβει. Κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη τους καλή στιγμή, οι Κροάτες κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Βλάσιτς να πραγματοποιεί ωραίο τελείωμα με το αριστερό και να κάνει το 1-0 μόλις στο 17΄. Μετά το γκολ η Κροατία έμεινε ψηλά και έχασε νέα ευκαιρία στο 22΄ με τον Μόντριτς να επιχειρεί δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση και να αναγκάζει τον Μάρσαλ σε μια σημαντική επέμβαση. Στο 24΄ ήταν η σειρά των Σκωτσέζων να απειλήσουν με το αδύναμο σουτ του ΜακΓκίν από το ύψος του πέναλτι να δίνει χρόνο στον Λιβάκοβιτς ώστε να πέσει και να μπλοκάρει τη μπάλα στη δεξιά του γωνία. Στο 42΄ η Σκωτία κατάφερε να ισοφαρίσει με το μονοκόμματο σουτ του ΜακΓκρέγκορ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς για το 1-1 λίγο πριν την ανάπαυλα του αγώνα. Αδυναμία της κροατικής άμυνας να απομακρύνει με τους δύο κεντρικούς αμυντικούς να κάνουν διαδοχικά λάθη στη συγκεκριμένη φάση.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Κροατία είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-1 αλλά ο Μάρσαλ βγήκε με αυτοθυσία στα πόδια του Γκβάρντιολ ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ πλασάροντας πάνω στον Σκωτσέζο τερματοφύλακα. Πολύ καλύτερη η Κροατία στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου χάνοντας νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μόντριτς να βρίσκει τον Πέρισιτς στο 56΄ και τον τελευταίο να μη μπορεί να νικήσει τον Μάρσαλ από θέση τετ-α-τετ. Η Κροατία εντέλει βρήκε το γκολ που έψαχνε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μόντριτς να πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί γάμα του Μάρσαλ με το εξωτερικό μέρος του παπουτσιού στο 62΄. Η Κροατία «σφράγισε» την πρόκριση στο 77΄ με τον Μόντριτς να εκτελεί το κόρνερ και τον Πέρισιτς να κάνει την κίνηση στο πρώτο δοκάρι βρίσκοντας δίχτυα για το τελικό 3-1 των Κροατών!

Ενδεκάδες:

Κροατία(Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Γκβάρντιολ(Μπάρισιτς 71΄), Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς(Ρέμπιτς 81΄), Μόντριτς, Βλάσιτς(Ιβάνουσετς 76΄), Πέτκοβιτς(Κράμαριτς 70΄)

Σκωτία(Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, ΜακΤόμινεϊ, Χάνλεϊ(ΜακΚένα 34΄), Τίρνι, Ο΄Ντόνελ(Πάτερσον 84΄), Άρμστρονγκ(Φρέιζερ 70΄), Μακ Γκρέγκορ, Ρόμπερτσον, ΜακΓκίν, Ντάικς, Άνταμς(Νίσμπετ 84΄)