EURO

Τσεχία – Αγγλία 0-1: Στην κορυφή τα «Λιοντάρια» δια… ποδός Στέρλινγκ!

Με γκολ του Στέρλινγκ η Αγγλία πήρε την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στους «16».

Στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταία αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου, Τσεχία και Αγγλία αγωνίστηκαν στο Λονδίνο σε μια αναμέτρηση από την οποία και οι δύο ομάδες θα προκρίνονταν στα νοκ-άουτ  με τον νικητή να παίρνει την πρωτιά στον όμιλο. Οι δύο ομάδες συνυπήρχαν και στη φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Euro 2020 με την Αγγλία να επικρατεί στο «Γουέμπλεϊ» με το εμφατικό 5-0 και την Τσεχία να ισοφαρίζει τις νίκες στην Πράγα επικρατώντας με 2-1. Σε τρεις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο «Γουέμπλεϊ», η Τσεχία μετράει δύο ήττες και μία ισοπαλία έχοντας δεχθεί συνολικά εννέα γκολ, ενώ έχει βρει δίχτυα μόλις δύο φορές.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Άγγλους με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να επικρατεί 0-1 επί της Τσεχίας και να τερματίζει στην πρώτη θέση του ομίλου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Στέρλινγκ στο 12΄ με τα «λιοντάρια» να κατεβάζουν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και εντέλει να πετυχαίνουν μια επαγγελματική νίκη μπροστά στο κοινό του «Γουέμπλεϊ». Μετά τη νίκη της Κροατίας επί της Σκωτίας με 3-1, η Τσεχία πήρε την πρόκριση όντας τρίτη στον όμιλο και, πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στους «16».

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Αγγλία επανέλαβε ότι έκανε και στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις της σημαδεύοντας το δοκάρι της αντίπαλης εστίας στις πρώτες της προσπάθειες στον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, ήταν μόλις στο 2΄ όταν ο Σο βρήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Στέρλινγκ, με τον επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι να «κρεμάει» τον Βάτσλικ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσέχου τερματοφύλακα. Στο 12΄ ο Γκρίλις βρέθηκε στην αριστερή πλευρά και έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Στέρλινγκ, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των Τσέχων για το 0-1 των «Λιονταριών». Μονόλογος των Άγγλων στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου με τον Κέιν να παίρνει τη σκυτάλη και να απειλεί την εστία του Βάτσλικ στο 25΄ και τον Τσέχο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί σημαντική επέμβαση κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία από πλευράς Τσέχων ήρθε στο 27΄ με τον Χόλες να κάνει το μακρινό σουτ και τον Πίκφορντ να εκτινάσσεται και να απομακρύνει σε κόρνερ. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Τσεχία άρχισε να δείχνει τις επιθετικές της αρετές χάνοντας νέα σημαντική ευκαιρία στο 35΄ με τον Σούτσεκ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την Αγγλία να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των ακραίων επιθετικών της και την Τσεχία να μη βρίσκει λύσεις από τη μέση και μπροστά. Με την Αγγλία να έχει μια πιο συντηρητική παράταξη στο γήπεδο βρισκόμενη ήδη μπροστά στο σκορ και την Τσεχία να αδυνατεί να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, η αναμέτρηση δεν πρόσφερε κάτι το ιδιαίτερο στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Η πρώτη τελική του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 83΄ με τον Πέτχαρτ να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνάει άουτ. Στην πρώτη φάση της στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία κατάφερε να σκοράρει με τον Χέντερσον να βρίσκει δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο αρχηγός των Άγγλων βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Ενδεκάδες:

Τσεχία(Γέροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσούφαλ, Τσέλουστκα, Κάλας, Μπόριλ, Χόλες(Βίντρα 84΄), Σούτσεκ, Μάσοπουστ(Χλόζεκ 65΄), Νταρίντα(Κραλ 64΄), Γιάνκτο(Σέβτσικ 46΄), Σικ(Πέτχαρτ 75΄)

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς(Μινγκς 79΄), Μαγκουάιρ, Σο, Φίλιπς, Ράις(Χέντερσον 46΄), Σάκα(Σάντσο 84΄), Γκρίλις(Μπέλινγκχαμ 68΄),  Στέρλινγκ(Ράσφορντ 67΄), Κέιν