ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λύγισε την Καλαμάτα και έμεινε μόνη πρώτη η Athens Kallithea!

Επικράτησε 1-0 με πέναλτι του Ματίγια

Επέστρεψε στις νίκες και έμεινε μόνη στην κορυφή η Athens Kallithea.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας εκτός έδρας, άφησε πίσω τις δύο διαδοχικές απώλειες (κόντρα σε Ιωνικό και Χανιά) και βρέθηκε στο +3 από τα Χανιά.Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 60ο λεπτό ο Ματίγια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα έπειτα από ανατροπή του Κυνηγόπουλου εντός της περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να είχε προηγηθεί στο 38’, όταν διαγώνιο σουτ του Ντεμέτριους από τα αριστερά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κοβάλ. Τρία λεπτά μετά η μπάλα ξύρισε το δοκάρι μετά από σουτ του Ματίγια. Στην τελευταία θέση του γκρουπ ανόδου στον Νότο παρέμεινε η Καλαμάτα, η οποία έμεινε «άσφαιρη» για τέταρτο διαδοχικό αγώνα.

Παράλληλα, η ομάδα της Καλλιθέας είδε δύο από τους διώκτες της να χάνουν βαθμούς και να απομακρύνονται από την κορυφή. Ιωνικός και Ηλιούπολη ήρθαν 2-2 στη Νίκαια. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο β’ μέρος. Ο Μπουσάι ισοφάρισε στο 61’, ενώ πέντε λεπτά ο Παντελίδης έγραψε το 2-1 με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 76ο λεπτό, με τον Γιακουμάκη να εκτελεί πέναλτι, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε εντυπωσιακά. Εν τέλει, το ματς ήρθε στα ίσα με τον Ντάουντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 84ο λεπτό.

Με αυτόν τον τρόπο η Ηλιούπολη βρέθηκε στους 25 βαθμούς και βρέθηκε στο -6 από την πρώτη θέση, αλλά και στο -3 από τα δεύτερα Χανιά, ενώ ο Ιωνικός έχει 24.

Νίκη Βόλου και Μακεδονικός ήρθαν 1-1 στον όμιλο του Βορρά και είδαν την απόστασή τους από την κορυφή να αυξάνεται στους 17 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Σιμόνι με σουτ, ενώ ισοφάρισε ο Πολίτης στο 84’ με πέναλτι.

Ο Ηρακλής έκανε βήμα για την παραμονή στο γκρουπ υποβιβασμού του Βορρά. Αφού πέρασε με 1-0 από την έδρα του Καμπανιακού και βρέθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, με τον Γκέρμους να σημειώνει στο 35ο λεπτό το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Στα χαμηλά στο γκρουπ υποβιβασμού του Βορρά έμειναν Κοζάνη και Αιολικός με τη μεταξύ τους ισοπαλία (0-0).