EUROPA LEAGUE

«Ματσάρα» στην Ιταλία, 3-2 η Νάπολι τη Λέστερ

Σε ένα παιχνίδι που προσέφερε χορταστικό θέαμα, η Νάπολι επικράτησε με 3-2 της Λέστερ.

Στο μεγαλύτερο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Europa League, Νάπολι και Λέστερ ήρθαν αντιμέτωπες στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Αμφότερες πάλεψαν για τους τρεις βαθμούς, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν νωρίς το σκορ στο 4ο λεπτό, με ωραίο, διαγώνιο σουτ του Ουνάς.

Ο Πετάνια «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Ελμάς στο 24′, όμως αυτό το προβάδισμα των δύο τερμάτων, άντεξε μόλις τρία λεπτά.

Ο Έβανς στο 27′ με κοντινό τελείωμα μείωσε για τις «αλεπούδες», πριν ισοφαρίσει με υπέροχο μακρινό σουτ στο 33′ ο Ντιούσμπερι-Χολ.

Ο Ελμάς στο 53ο λεπτό έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Νάπολι, με τη Λέστερ να πιέζει για την ισοφάριση ξανά, όμως να μην τα καταφέρνει.

Οι Ιταλοί, έχασαν στο 45′ με τραυματισμό τον Ίρβινγκ Λοζάνο, ο οποίος αποχώρησε με ασθενοφόρο έπειτα από σύγκρουση με τον Εντιντί.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σπαρτάκ έφυγε με 0-1 από την έδρα της Λέγκια.