NBA

Με 59 πόντους  του Εμπίντ οι Σίξερς «λύγισαν» τους Τζαζ

Νίκησαν χωρίς Λεμπρόν τους Νετς οι Λέικερς

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε το ματς της ζωής του και οι Σίξερς δεν μπορούσαν να χάσουν. Ο Καμερουνέζος σέντερ οδήγησε την ομάδα του στο 105-98 επί των Τζαζ έχοντας 59 πόντους (20/24 βολές, 18/23 δίποντα και 1/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 7 τάπες σε 37 λεπτά. Μάλιστα πέτυχε 26 από τους 27 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο καλύπτοντας και το κενό του τραυματία Τζέιμς Χάρντεν. Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ είχε 18 πόντους για την Γιούτα.

Οι Γουόριορς γνώρισαν την έβδομη ήττα σε ισάριθμα ματς εκτός έδρας, καθώς έχασαν με 122-115 στο Σακραμέντο. Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε φετινό ρεκόρ με 26 πόντους και 22 ριμπάουντ, ενώ άλλους 21 πόντους είχε ο ρούκι Κίγκαν Μάρεϊ. Στεφ Κάρι με 27 και Άντριου Γουίγκινς 26 πόντους δεν έφταναν για τους πρωταθλητές που υποχώρησαν στο 5-8 και συνεχίζουν να προβληματίζουν.

Παρά την απουσία του Λεμπρόν Τζέιμς για δεύτερο σερί ματς, οι Λέικερς πανηγύρισαν τη μόλις τρίτη φετινή τους νίκη με 116-103 επί των Νετς. Ο Άντονι Ντέιβις πήρε την ομάδα στην πλάτη του με 37 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ 25 πόντους πρόσθεσε ο Λόνι Γουόκερ. Για το Μπρούκλιν, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Οι Τίμπεργουλβς πέρασαν με 129-124 από το Κλίβελαντ παρά τα «όργια» του Ντάριους Γκάρλαντ. Ο γκαρντ των Καβαλίερς έκανε ρεκόρ καριέρας με 51 πόντους και 10/15 τρίποντα πετυχαίνοντας 27 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο οι γηπεδούχοι-που έπαιξαν χωρίς Μίτσελ, Μόμπλεϊ και Άλεν-δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή από το -24 (75-99) της τρίτης περιόδου και έχασαν τέταρτο σερί ματς. Ο ΝτιΆντζελο Ράσελ είχε 30 πόντους και 12 ασίστ, ενώ 29 πόντους και 13 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Καρλ Άντονι Τάουνς.

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι Νάγκετς συντρίβοντας με 126-103 τους Μπουλς στο Σικάγο. Ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 31 πόντους ηγήθηκε στο σκοράρισμα, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς μοίρασε 14 ασίστ μένοντας στους 8 πόντους. Ο Ζακ ΛαΒίν είχε 21 πόντους για τους «ταύρους» που υποχώρησαν στο 6-8.

Τέταρτη σερί νίκη πήραν οι Γουίζαρντς, 102-92 επί των Γκρίζλις, με 25 πόντους του Κρίσταπς Πορζίνγκις και 21 του Ντένι Άβντιγια, παρά την απουσία του Μπράντλεϊ Μπιλ. Για το Μέμφις έλειψαν οι Τζα Μοράντ, Ντέσμοντ Μπέιν και Τζάρεν Τζάκσον.