NBA

Οι Χιτ πήραν το ντέρμπι με τους Σανς 113-112

Οι ελλιπείς Μπακς έχασαν και πάλι, 121-106 από τους Χοκς

Οι Χιτ άντεξαν στο θρίλερ με τους Σανς και πήραν τη νίκη με 113-112. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 30 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και μια καταπληκτική διπλή άμυνα στην τελευταία επίθεση πάνω στον Ντέβιν Μπούκερ. Ο τελευταίος είχε 25 πόντους και μαζί με τον Ντουέιν Γουάσινγκτον που είχε 21 κράτησαν το Φίνιξ στο ματς μέχρι το τέλος.

Επτά διαδοχικές νίκες έφτασαν οι Σέλτικς έστω κι αν ίδρωσαν να φτάσουν στο 126-122 επί των Θάντερ. Τέιτουμ με 27, Μπράουν με 26 και Σμαρτ με 22 έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ 37 είχε ο Γκίλτζους-Αλεξάντερ για την Οκλαχόμα. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 τάπες σε 37 λεπτά.

Οι Γουόριορς ξέσπασαν στους Σπερς διαλύοντάς τους με 132-95 στο Σαν Φρανσίσκο. Ο Τζόρνταν Πουλ με 36 πόντους σε 27 λεπτά έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, ο Στεφ Κάρι δεν χρειάστηκε να βάλει πάνω από 16 και η ομάδα του Στιβ Κερ έφτασε στο 6-1 εντός έδρας.

Οι Ράπτορς επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες περνώντας με 115-111 από το Ντιτρόιτ. Ο Νταλάνο Μπάντον έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους για το Τορόντο που τα κατάφερε παρά τις απουσίες των Σιάκαμ, ΦανΒλίτ και Τρεντ. Ο ρούκι Τζέιντεν Άιβι είχε 21 πόντους για τους γηπεδούχους, που μετρούν τέσσερις σερί ήττες.

Οι Κλίπερς με 22 πόντους του Πολ Τζορτζ άλωσαν το Χιούστον με 122-106 παρότι συμπληρώνουν σε μια εβδομάδα έναν μήνα χωρίς τον Κογουάι Λέοναρντ.

Τέλος στο σερί οκτώ ηττών τους έβαλαν οι Χόρνετς, που απέδρασαν με 112-105 από το Ορλάντο με 17 πόντους και 9 ασίστ του ΛαΜέλο Μπολ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς το νούμερο 1 του ντραφτ, Πάολο Μπανκέρο, λόγω διαστρέμματος.

Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς για τους Μπακς και πρώτη στο Μιλγουόκι, αυτή τη φορά με… δράστες τους Χοκς που πήραν τη νίκη με 121-106.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά τα «ελάφια» δεν μπόρεσαν να αντιπαρέλθουν τις απουσίες πολλών παικτών. Πέρα από τους… γνωστούς Μίντλετον και Ινγκλς, εκτός μάχης ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ, ενώ αποχώρησαν λαβωμένοι στη διάρκεια του αγώνα οι Γκρέισον Άλεν και Γουέσλεϊ Μάθιους.

Ο Greek Freak γύρισε ελαφρά τον αριστερό του αστράγαλο μέσα στο παιχνίδι … αλλά συνέχισε και είχε 27 πόντους (11/18 βολές, 8/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά έκανε 8 λάθη και αποβλήθηκε ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με έξι φάουλ μετά από 31 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μάρτζον Μποσάμπ είχε 20 πόντους, ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Μπόμπι Πόρτις, που είχε και 10 ριμπάουντ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε στα δύο τελευταία λεπτά χωρίς να σκοράρει.

Οι πέντε βασικοί των Χοκς έκαναν μεγάλη εμφάνιση, με τον ΝτιΆντρε Χάντερ να μετρά 24 πόντους και τον Τρέι Γιανγκ να προσθέτει 21 μαζί με 9 ασίστ.

Δωδεκάλεπτα: 24-29, 50-63, 80-94, 106-121