Με ανατροπή η Λέστερ επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας

Καθοριστικό βήμα για την τετράδα

Έτοιμη να κουνήσει πάλι σεντόνι και να επιστρέψει στο Champions League είναι η Λέστερ που με φοβερή ανατροπή επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την τετράδα.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς μετά τις δύο ήττες στο πρωτάθλημα δείχνει να συνέρχεται και έφτασε σε ακόμα ένα τρίποντο αν και χρειάστηκε υπερπροσπάθεια απέναντι στους «αετούς» που της έβαλαν δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό με τον Ζαχά να ανοίγει το σκορ και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με προβάδισμα.

Οι «αλεπούδες» ωστόσο στην επανάληψη βρήκαν τρόπο να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους και αρχικά ισοφάρισαν με τον Καστάνιε στο 50ο λεπτό, ενώ στο 80’ ο Ιχεανάτσο ήρθε και έκοψε για ακόμα μία φορά τον γόρδιο δεσμό. Ο Νιγηριανός έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Έβανς και με εκπληκτικό τρόπο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκουαίτα χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Μάλιστα αυτό ήταν το 12ο γκολ του επιθετικού της Λέστερ στα τελευταία ματς που την οδηγεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.