ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με φοβερά «θρίλερ» ολοκληρώθηκε ο νότιος όμιλος της SL2!

Νίκη παραμονή για τον Ηρόδοτο ενώ ο Διαγόρας σώθηκε με δυο γκολ μετά το 90’ στο Αιγάλεω.

Κάτι παραπάνω από δραματικό ήταν το φινάλε στο νότιο όμιλο της Super League!

Παρά την απουσία βαθμολογικού ενδιαφέροντος, στην Επισκοπή έγινε ένα απίθανο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό Β’ να πέφτει θύμα φοβερής ανατροπής.Παρόλο που προηγούνταν ως το 89’ με δυο γκολ διαφορά (και σκόρερ τους Αθανασακόπουλο-Φρόκου), οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε την ισοπαλία!Κι αυτό διότι οι Κρητικοί σκόραραν τρεις φορές στα τελευταία λεπτά (με τους Πολυχρόνη, Ταρσίζιο και Σουμπασάκη) και πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με 3-2.

Την ίδια ώρα ωστόσο, ακόμα μεγαλύτερο «θρίλερ» (και με καθοριστικό βαθμολογικό διακύβευμα) γινόταν στο Αιγάλεω. Εκεί η τοπική ομάδα προηγήθηκε με τον Αρναρέλλη στο 88’, ωστόσο ο Διαγόρας πέτυχε δυο τέρματα με τον Μπαστιάνο στις καθυστερήσεις και εξασφάλισε ανέλπιστα την παραμονή του (1-2)!

Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να υποβιβαστεί ο Αστέρας Βλαχιώτη, ο οποίος έχανε την ίδια ώρα τον «τελικό» από τον Ηρόδοτο, που επικράτησε 2-1 και σφράγισε επίσης την παρουσία του και τη νέα σεζόν στην κατηγορία.

Εξάλλου, το ίδιο συνέβη και με τον ΟΦ Ιεράπετρας, που σάρωσε 5-1 την αδύναμη Ζάκυνθο και αδιαφορούσε για το τι συνέβαινε στ’ άλλα ματς.

Τέλος, ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός έκλεισε ιδανικά τη φοβερή σεζόν που έκανε στη κανονική διάρκεια (1-0 τον Εργοτέλη), ενώ και η Καλλιθέα αποχαιρετούσε με τρίποντο τον κόσμο της (3-1 τα Χανιά).