ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πήρε βαθμό και σώθηκε ο Πανσερραϊκός

Η Καβάλα ηττήθηκε με 2-1 από τη Βέροια και υποβιβάστηκε στην Football League

Ημέρα γιορτής στον Πανσερραϊκό και «θλίψης» σε Καβάλα! Ο Πανσερραϊκός ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τη Νίκη Βόλου (0-0) και χάρη σε αυτόν τον βαθμό κατάφερε να παραμείνει στην Super League 2. Παράλληλα, η Καβάλα ηττήθηκε με 2-1 από τη Βέροια και υποβιβάστηκε στην Football League, ενώ ο Πιερικός θα περιμένει να δει αν μέχρι την Τετάρτη επιστραφούν οι βαθμοί στον Απόλλωνα Λάρισας, ώστε να γνωρίζει τι θα γίνει.

Εφόσον παραμείνει το -6 στον Απόλλωνα Λάρισας για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές, τότε οι Θεσσαλοί θα υποβιβαστούν, ενώ αν τους πάρει πίσω, τότε ο Πιερικός θα είναι αυτός που θα πέσει κατηγορία. Στον Απόλλωνα Λάρισας πάντως θεωρείται δεδομένο πως θα πληρωθούν οι οφειλές και η ομάδα θα πάρει τους 6 βαθμούς πίσω, σώζοντας την κατηγορία, ενώ στο γήπεδο πανηγυρίστηκε δεόντως η νίκη επί του ΠΑΟΚ Β’ με 2-1.

Ο Πανσερραϊκός παρέμεινε στην κατηγορία αφού ήρθε ισόπαλος 0-0 με τη Νίκη Βόλου και του έφτανε ο βαθμός για να μην πέσει στη Football League. Η Βέροια νίκησε με σκορ 2-1 την Καβάλα και τερμάτισε πρώτη στην κορυφή και πλέον περιμένει να παίξει μπαράζ ανόδου με τον Λεβαδειακό. Παράλληλα, οι «αργοναύτες» υποβιβάστηκαν.

Ο Στίκας στο 8’ άνοιξε το σκορ για την Καβάλα, με τη Βέροια να βγάζει αντίδραση συνέχεια και να παίρνει τελικά τη νίκη με σκορ 2-1. Ο Κάτσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1 στο 29’, με τον Μαραγκό στο 70’ να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ Β’ και πλέον καλείται να ρυθμίσει τις υποχρεώσεις του και να πάρει τους 6 βαθμούς πίσω, ώστε να σωθεί και να ρίξει τον Πιερικό.

Ο Σταμάτης μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Καραμόκο στο 39’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τον Απόλλωνα. Ο Τζίμας στο 52’ μείωσε σε 2-1, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Β’ δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος και γνώρισε την ήττα, τερματίζοντας στην 8η θέση με 44 βαθμούς και ο Απόλλωνας Λάρισας στην 11η με 35.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 4-0 της Ξάνθης, με τους νικητές να τερματίζουν στην πέμπτη θέση και οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη. Ο Μπαντιμπανγκά άνοιξε το σκορ στο 8’, ο Μπιανκόνι στο 30’ και στο 67’ έκανε το 3-0, με τον Γκίνη στο 78’ να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Ο Ηρακλής διέλυσε με σκορ 6-0 τον Αλμωπό Αριδαίας, για την τελευταία αγωνιστική της Super League 2. Ο Γιουμπιτάνα πέτυχε χατ-τρικ σκοράροντας στο 17’, 55’ και 61’, ο Ματίας Τομάς στο 45’ έκανε το 4-0, ο Χατζηπιρπιρίδης στο 78’ πέτυχε το 5-0 και ο στο 90+2’ διαμόρφωσε το τελικό 6-0!

Τέλος, ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε 3-2 με ανατροπή του… πεσμένου Ολυμπιακού Βόλου. Ο Κουντουριώτης άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 13’ για τους φιλοξενούμενους, με τον Κότο στο 30’ να γράφει το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Σουρλής το… πήρε πάνω του και με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (56’, 65’) ισοφάρισε, με τον Πινακά στο 75’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Όσον αφορά το ματς της ΑΕΛ με τα Τρίκαλα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβηκαν στο παιχνίδι και οι «βυσσινί» πήραν το τρίποντο στα χαρτιά