Με «όπλο» την άμυνά του το Λαύριο επικράτησε 90-82 του Προμηθέα

Δεν τον γιάτρεψε ούτε ο νέος κόουτς τον Προμηθέα

Με καλές άμυνες στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο νίκησε 90-82 τον Προμηθέα, στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του.

Έτσι, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και ανέβηκε στο 8-14 στη Stoiximan Basket League, ενώ από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-9 και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βον με 21 πόντους, με τους Μουράτο και Νικολαΐδη να είχαν από 17π. ο καθένας και τον πρώτο να μοιράζει και 11 ασίστ. Επίσης, από 11π. πρόσθεσαν οι Σάβατζ και Κακλαμανάκης, με τον Αμερικανό να παίρνει και 13 ριμπάουντ.

Από το σύνολο της Αχαΐας, ξεχώρισαν οι Άντριτς και Φράνκαμπ με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από το Λαύριο, το οποίο προηγήθηκε 12-4 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Προμηθέα στη συνέχεια να κάνει σερί 10-0 για το προβάδισμά του (12-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-21.

Πολύ καλή αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι και στη δεύτερη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 14-3, ξέφυγαν στο +7 (35-28), στο 14’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μπροστάρη τον Γιάννη Αγραβάνη, για το προβάδισμα (35-36). Στα επόμενα λεπτά ακολούθησε μία άτυπη… μονομαχία ανάμεσα στον Μουράτο και τον Άντριτς, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν στην ισοπαλία (45-45).

Με τους Νικολαΐδη και Περσίδη, το Λαύριο ξέφυγε στο +5 (52-47) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Γιάννη Αγραβάνη και Άντριτς, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και τον έστειλαν στο +6 (54-60), στο 27’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Βον για την ισοφάριση, με το τρίποντο του Σίμπσον στην εκπνοή να διαμορφώνει το 60-63 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους Πατρινούς να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (69-71), μέχρι το 34’. Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα με τον Βον και με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά (75-71), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Καμπερίδη είχαν τον έλεγχο με την άμυνα και με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών πήγαν στο +8 (81-73), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82