Με τρομερή άμυνα ο Ολυμπιακός νίκησε την Εφές 75-57

Ανέβηκε στο 3-2 στην Ευρωλίγκα!

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός… στραγγάλισε με την τρομερή άμυνά του την Εφές, νικώντας άνετα 75-57 στο ΣΕΦ και πηγαίνοντας στο 3-2 στην Ευρωλίγκα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο οι «ερυθρόλευκοι», με τη διαφορά να ανοίγει στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά να «κλειδώνει» το ροζ φύλλο.

Πρώτοι σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν οι Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος με 14 πόντους ο καθένας, με τον Πίτερς να προσθέτει 12π. και τον Κάναν 10π. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Γουόκαπ με 4π., αλλά 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την άλλη, οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 2-3, ενώ ενδεικτικό της πιεστικής άμυνας του Ολυμπιακού ήταν τα 23/64 σουτ που μέτρησαν στο ΣΕΦ! Πρώτος σκόρερ ο Μπράιαντ με 10π.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Χωρίς πολύ καλό ρυθμό, με αρκετά λάθη και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς, ωστόσο μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα είχαν σταθερά το προβάδισμα και κρατούσαν χαμηλά την Εφές (10-5), στα πρώτα έξι λεπτά. Με την είσοδο των Πλάις και Μπράιαντ οι Τούρκοι ισορρόπησαν την κατάσταση, πλησιάζοντας στον πόντο (13-12), στο 9’. Όμως, το τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήραν ξανά τον έλεγχο και με καλάθι του Κάναν σχεδόν με τη λήξη, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (17-14).

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να χάνει αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Όμως, η εξαιρετική του άμυνα οδηγούσε την Εφές σε πολλά άστοχα σουτ, ενώ από την άλλη οι ορεξάτοι από τον πάγκο Μιλουτίνοφ, Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκης έστειλαν τη διαφορά στο +12 (30-18), στο 15’. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι και σκόραραν κυρίως με τις βολές του Φαλ, με τους Τούρκους από την άλλη να κρατιούνται επιθετικά από Ζίζιτς και Κλάιμπερν. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πειραιά πήγε στα αποδυτήρια με το +8 (33-25).
Σε πολύ γρήγορο ρυθμό, τον οποίο όριζε ο Ολυμπιακός, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, καθώς οι Μπράιαντ και Λάρκιν κρατούσαν επιθετικά την Εφές, ωστόσο οι Κάναν και Πίτερς μπήκαν «ζεστοί» από την περιφέρεια και έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +14 (43-32), στο 14’. Στη συνέχεια, μπήκαν στην… εξίσωση οι Γουόκαπ, Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος, με τους Πειραιώτες να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +17 (58-41), στο 18’. Ο Τζόουνς μείωσε προσωρινά για τους Τούρκους, με το buzzer beater τρίποντο του Πίτερς να στέλνει την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +18 (61-43), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πολύ άστοχοι ήταν και οι δύο στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό από το να έχει τον έλεγχο και να πηγαίνει στο +21 (67-46), στο 35’. Έκτοτε, η Εφές έδειχνε να μένει από… βενζίνη, με τον Γουίλιαμς-Γκος να στέλνει τη διαφορά ακόμη και στο +25 (75-50) και τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57