Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 98-90 της Αρμάνι, μέσα στο Μιλάνο

Με έναν εξαιρετικό Λορέντζο Μπράουν

Με έναν καταιγιστικό ρυθμό από την αρχή και τον Λορέντζο Μπράουν να βγαίνει… μπροστά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 98-90 της Αρμάνι, μέσα στο Μιλάνο, σε εξ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Έτσι, η «ομάδα του λαού» ανέβηκε στο 3-2, ενώ από την άλλη οι πρωταθλητές Ιταλίας… βυθίστηκαν στο 1-4.

Πρώτος σκόρερ των Ισραηλινών ο Χασιέλ Ριβέρο με 21 πόντους, αλλά κορυφαίος ο Μπράουν με 20π. και 12 ασίστ!

Από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, ξεχώρισαν οι Νίκολα Μίροτιτς και Σαβόν Σιλντς με 24π. και 22π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό και γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τη Μακάμπι σταθερά μπροστά και στο +3 (17-20), μέχρι το 6’. Στη συνέχεια, η Αρμάνι πάτησε το… γκάζι και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκανε επιμέρους σκορ 12-2, για το +7 (29-22), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (32-25).

Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ξεφεύγοντας στο +10 (37-27). Ακολούθησαν λάθη από τους παίκτες του Μεσίνα και η Μακάμπι τα εκμεταλλεύτηκε με Ριβέρο και Κλίβελαντ, πλησιάζοντας στον πόντο (39-38), στο 15’ . Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει την Αρμάνι μπροστά με ένα καλάθι (52-50).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η Αρμάνι ξέφυγε στο +7 (59-52), με τη Μακάμπι να απαντά με Κόλσον και Μπράουν με σερί 8-0 για το προσπέρασμα (59-60), στο 23’. Ο ρυθμός του ματς ανέβηκε ξανά, με την «ομάδα του λαού» να αντέχει στην πίεση των Ιταλών και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +3 (72-75).

Με την άμυνά της και τους Κλίβελαντ και Κόλσον, η Μακάμπι ξέφυγε στο +5 (76-81), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε από τους Μίροτιτς και Σιλντς, με τη διαφορά να μειώνεται στον πόντο (84-85), στο 37’. Στη συνέχεια, ο Μπράουν πήρε… μπρος για την «ομάδα του λαού» και την έσπρωξε σε σερί 8-0, για το +9 (84-93), στο 1:40’’ πριν από τη λήξη. Εκεί ουσιαστικά «κλείδωσε» και τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 90-98.

Τα δεκάλεπτα: 32-25, 52-50, 72-75, 90-98