O Ερυθρός Αστέρας γύρισε από το -14 και πήρε τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου (74-68),

Έκανε «σεφτέ» στην Ευρωλίγκα ο Σφαιρόπουλος με τον Ερυθρό Αστέρα!

Την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκας ως προπονητής του Ερυθρού Αστέρα πήρε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος!
Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου βρέθηκαν με την πλάτη στον… τοίχο στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν και βρέθηκαν πίσω με 14 πόντους, ωστόσο, χάρη σε ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο, έφεραν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη με σκορ 74-68 επί της Μπάγερν Μονάχου στην κατάμεστη «Stark Arena» για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο… αγέρωχος, Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος με μια εμφάνιση από τα παλιά και ένα εντυπωσιακό double-double (16π., 11ασ.), οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή. Από κοντά ακολούθησε ο Μίτροβιτς με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ, κομβικός ήταν ο Σάντος, ο οποίος με δικό του τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, «καθάρισε» το ματς!

Για τους Βαυαρούς που έπεσαν στο 2-4 – το ίδιο ρεκόρ με τους Σέρβους – ξεχώρισε οι Έντουαρντς και Μπολμάρο με 16 πόντους και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να προηγηθεί 6-4 και 8-7 στο 5′. Σε εκείνο το διάστημα, η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε «στροφές» και με τους Έντουαρντς και Ιμπάκα να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 για το 19-12. Οι Βαυαροί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ με σχετική άνεση και χάρη σε μεγάλα τρίποντα που πέτυχαν έφτασαν και στο +9 (26-35) στο 17′. Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό επιμέρους σκορ 7-0 για το 33-35 του ημιχρόνου.

Με τα τρίποντα των Έντουαρντς και Μπολμάρο στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπάγερν «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +12 (34-46), ενώ λίγο αργότερα, με γκολ φάουλ του πρώτου, η διαφορά έφτασε και το +14 για το 52-38 στο 25′. Οι δημιουργίες του Μίλος Τεόντοσιτς που «έφτιαχνε» τους συμπαίκτες του με τελικές πάσες, έδωσαν «πνοή» στον Έρυθρό Αστέρα, ο οποίος και μείωσε στο 59-53 του δεκαλέπτου.

Με τον Σέρβο να ηγείται της «ερυθρόλευκης» επίθεσης, το σύνολο του Σφαιρόπουλου μπήκε πολύ δυναμικά στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 12-1 προσπέρασε με 65-60 στο 35′! Οι Βαυαροί έφεραν το ματς στα ίσα (68-68) στο 39′, ωστόσο, μία βολή του Τεόντοσιτς και ένα τρίποντο του Σάντος στα 20” πριν το φινάλε, έστειλαν τον Ερυθρό στο +4 (72-68), φτάνοντας έτσι στη νίκη με το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-35, 53-59, 74-68.