SUPERLEAGUE 1

Μόνος τρίτος με ανατροπή ο ΠΑΣ

ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 3-2 τον Βόλο

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς που έχουμε δει φέτος στη Super League 1, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 3-2 τον Βόλο και έμεινε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Δύο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο η τρομερή ομάδα του Ηρακλή Μεταξά κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να εδραιωθεί στην εξάδα, καταφέρνοντας μάλιστα να τερματίσει τόσο ψηλά στον Α’ γύρο για πρώτη φορά στην ιστορία του.Για τον Βόλο, αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα και πρώτη μετά την απομάκρυνση του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ.

Πιο καλό ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει ο Βόλος, καθώς πριν συμπληρωθούν 40 δευτερόλεπτα στο ματς, ο Ορός άνοιξε το σκορ μετά από εκπληκτική ομαδική προσπάθεια!

Μεταξύ 6ου και 7ου λεπτού, η ομάδα της Μαγνησίας άγγιξε δις το 2-0, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει πρώτα την προσπάθεια του Φαν Βέερτ και εν συνεχεία εκείνη του Ροσέρο.

Στο 12’, ο Μέντες κέρδισε κόρνερ μετά από σουτ του που κόντραρε, με τον Κάργα να ισοφαρίζει με κεφαλιά μετά την εκτέλεση της στημένης φάσης!
Ο φρενήρης ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια για λίγα λεπτά, με τον Μπρένερ να έχει ένα μακρινό σουτ που μάζεψε ο Κλέιμαν στο 28’ και τους Φαν Βέερτ, Νίνη, να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον Λοντίγκιν στο 29’ και στο 35’ αντίστοιχα.Και ενώ φαινόταν πως το ημίχρονο θα έμενε στο 1-1, στο 40ο λεπτό ήρθε το απίστευτο γυριστό ψαλίδι του Νίνη μετά από μπαλιά του Ορός για να φέρει νέο προβάδισμα για τους Βολιώτες!Μάλιστα, οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου δεν έμειναν εκεί, καθώς είχαν και δοκάρι σε σουτ του Σοάρες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά διαφορετικό, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να καταφέρνουν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 57’ χάρη σε κοντινή προσπάθεια του Περέα μετά από μπαλιά του Σάλιακα.

Οι παίκτες του Μεταξά διατήρησαν την υπεροχή και μετά το γκολ, με ένα πάτημα του Ροσέρο στον Πίρσμαν στο 82’ να φέρνει πέναλτι κατόπιν χρήσης VAR.Ο Εραμούσπε στόχευσε στην αριστερή πλευρά της εστίας του Κλέιμαν, ο οποίος έπεσε σωστά και βρήκε την μπάλα, δίχως όμως να καταφέρει να αποσοβήσει το 3-2.

Οι Βολιώτες έψαξαν την ισοφάριση στα… μπόλικα (οκτώ) λεπτά των καθυστερήσεων και παραλίγο να την βρουν στα τελευταία δεύτερα, όταν ένα μπλέξιμο στην άμυνα του ΠΑΣ λίγο έλειψε να φέρει το 3-3, με τον Πίρσμαν να διώχνει, δίχως πάντως να φαίνεται καθαρά αν πρόλαβε να περάσει την γραμμή η μπάλα. Το VAR εντέλει απεφάνθη ότι δεν είχε περάσει.

MVP: Αρκετοί ξεχώρισαν, ωστόσο θα επιλέξουμε τον Μάρβιν Πίρσμαν, που κέρδισε το πέναλτι που έδωσε στον ΠΑΣ Γιάννινα τη νίκη, ενώ έσωσε και το 3-3 στο τέλος.

Η… σφυρίχτρα: Είχε μπόλικη δουλειά ο Άγγελος Ευαγγέλου, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για χέρι του Ορός στη φάση του 1-0 και τους φιλοξενούμενους για πέναλτι του Κλέιμαν στον Εραμούσπε στο 50′. Το πέναλτι που δόθηκε τελικά στον ΠΑΣ ήταν σωστό, με το VAR να καταλογίζει την παράβαση, ενώ και για τη φάση του τελευταίου λεπτού απεφάνθη πως δεν είχε περάσει την γραμμή η μπάλα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62’ Λώλης, 90+5’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μέντες (86’ Λιάσος), Περέα.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορός (77’ Ρινέρ), Ρεγκατέν, Νίνης (89’ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (89’ Τερεζίου), Φαν Βέερτ.