NBA

Μυθική ανατροπή από τους Χοκς, από το -26, επικράτησαν 109-106 στη Φιλαδέλφεια

Χωρίς Λέοναρντ οι Κλίπερς πέτυχαν τρίτη συνεχόμενη νίκη επί των Τζαζ

Όλα έδειχναν πως οι Σίξερς θα έκαναν το 3-2 απέναντι στους Ατλάντα Χοκς, ωστόσο οι γηπεδούχοι υπολόγισαν χωρίς τον ξενοδόχο. Με μία τρομερή αντεπίθεση στο τέλος, οι «αετοί» επέστρεψαν από το -26 (!) και κατάφεραν να περάσουν με 109-106 από τη Φιλαδέλφεια! Έτσι, πήραν αυτοί το προβάδισμα για την πρόκριση, απέχοντας πλέον μία μόλις νίκη από τους τελικούς της Ανατολής.

Οι 76ers είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 22 πόντων (62-40). Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει και τους 26 (70-44) και το σκορ να είναι 100-86 στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που με ένα απίθανο σερί 23-4 κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να σφραγίσουν τη νίκη, έχοντας MVP τον τρομερό Γιανγκ (39 πόντοι, 7 ασίστ). Από τη μεριά των ηττημένων, ξεχώρισαν οι Εμπίντ (37 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Κάρι (36 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Δείτε ΕΔΩ το box score.

Μπορούν και χωρίς Λέοναρντ οι Κλίπερς! Η ομάδα του Λος Άντζελες πέτυχε τρίτη συνεχόμενη νίκη επί των Τζαζ, αυτή τη φορά στη Γιούτα, με 119-111 και έκανε το 3-2 στη σειρά, ούσα πλέον πολύ κοντά στην ολική ανατροπή και την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για τις πρώτες δύο περιόδους και προηγούνταν 65-60 στο ημίχρονο, ωστόσο από το τρίτο δωδεκάλεπτο και μετά, οι Κλίπερς πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στο break, που τους φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση και το αντάμωμα με τους Φοίνιξ Σανς.
Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζορτζ, που τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των Τζαζ ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς (32 πόντοι).Δείτε ΕΔΩ το box score.