EURO

Νίκησε και περιμένει η Ελβετία

Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι από την Τουρκία και επικράτησαν εύκολα με 3-1

Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι από την Τουρκία στο Μπακού και επικράτησαν εύκολα με 3-1, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης. Πάνω από 30 χιλιάδες Τούρκοι φίλαθλοι βρέθηκαν στις εξέδρες, αποχωρώντας απογοητευμένοι για την εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού τους συγκροτήματος στο EURO 2020.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τεράστιο βαθμολογικό κίνητρο, ενώ σαφώς σε δυσκολότερη θέση ήταν οι Τούρκοι, οι οποίοι ήθελαν μόνο νίκη για να έχουν ελπίδες πρόκρισης, μέσω των τεσσάρων εισιτηρίων των καλύτερων 3ων ομάδων των ομίλων.

Στο αρχικό σχήμα του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς βρέθηκε τελικά ο Γιαν Ζόμερ, παρότι αρχικά η συμμετοχή του 32χρονου γκολκίπερ της Γκλάντμπαχ είχε τεθεί εν αμφιβόλω, λόγω της πρόσφατης γέννησης του παιδιού του. Την τριάδα της άμυνας, στο 3-4-3 του Βόσνιου ομοσπονδιακού τεχνικού, συνέθεσαν οι Ελβέντι, Ακάντζι και Ροντρίγκεζ. Αριστερά στο χώρο του κέντρου ήταν ο Ζούμπερ, δεξιά ο Βίντμερ και στον άξονα οι Φρόιλερ και Τσάκα. Σε ρόλο επιτελικού, ήταν ο Σακίρι και στη γραμμή κρούσης, οι Σεφέροβιτς και Εμπολό.

Από την άλλη πλευρά, ο Σενιόλ Γκιουνές παρέταξε την ομάδα του με τον Τσακίρ κάτω από τα δοκάρια, τον Σελίκ ως δεξιό οπισθοφύλακα και τον Μουλντούρ στα αριστερά, αντί του Μεράς, που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Το δίδυμο των στόπερ απαρτίστηκε από τους Σογιουντσού και Ντεμιράλ, ενώ ρόλο 6αριου είχε ο Αιχάν. Στο 4-1-4-1 του 69χρονου προπονητή, η 4αδα πίσω τον αρχηγό Μπουράκ Γιλμάζ, συγκροτήθηκε από τους Καβετσί, Τσαλχάνογλου, Τουφάν και Ουντέρ.

Οι Τούρκοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας με τον Αιχάν μόλις στο 3ο λεπτό, όμως το δυνατό σουτ του, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζόμερ. Ωστόσο οι τυπικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι, να πάρουν το προβάδισμα, με το ωραίο σουτ του Σεφέροβιτς, έπειτα από πάσα του Ζούμπερ. Έκτοτε, οι παίκτες του Πέτκοβιτς, έχοντας και το μομέντουμ ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας δυο ακόμα καλές στιγμές με τις προσπάθειες των Σεφέροβιτς και Ζούμπερ, ενώ ο Ζόμερ αντέδρασε εξαιρετικά στο επικίνδυνο σουτ του Μούλντουρ, με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου.

Οι Ελβετοί κατόρθωσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 26ο λεπτό, με τον Σακίρι να σημειώνει ένα υπέροχο τέρμα, με το δεξί πόδι, από το ημικύκλιο της περιοχής. Δυο λεπτά αργότερα ο άσος της Λίβερπουλ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για γκολ, καθώς βγήκε τετ-α-τετ από την πάσα του Σεφέροβιτς, ωστόσο ο Τσακίρ έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Λίγο μετά το ημίωρο η ομάδα του Γκιουνές έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Μούλντουρ απέκρουσε για μια ακόμη φορά ο Ζόμερ. Ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ βρέθηκε ξανά σε ετοιμότητα στη φάση του 42’, όταν μετά από σπουδαία ευκαιρία του Σεφέροβιτς και το μπλοκ από τον Σογιουντσού, στη συνέχεια της φάσης, ο Μούλντουρ βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, δίχως να κατορθώσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι το σκορ με το οποίο, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την Τουρκία να ψάχνει το γκολ που θα της έδινε ελπίδα, οι Ελβετοί εκδήλωναν περισσότερες επιθέσεις με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Τσακίρ να παίρνει τη… σκυτάλη από τον Ζόμερ και να πραγματοποιεί διαδοχικές επεμβάσεις στα σουτ των Ζούμπερ, Εμπολό και Σακίρι. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Καβετσί πέτυχε ένα απίθανο γκολ, μειώνοντας για την ομάδα του Γκιουνές. Παρόλα αυτά, στο 68’, ο εκ των διακριθέντων του παιχνιδιού, Ζούμπερ, έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Σακίρι, που «εκτέλεσε» τον Τσακίρ κάνοντας το 3-1 και αποδεικνύοντας τις όποιες ελπίδες των Τούρκων για ανατροπή, φρούδες.

Η Ελβετία είχε και δοκάρι με το απευθείας φάουλ του Τσάκα στο 77ο λεπτό, ενώ ένα μακρινό σουτ του Ουντέρ στο 80’, κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζόμερ, με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το φινάλε και το τελευταίο σφύριγμα του Σλάβκο Βίντσιτς και την Ελβετία να φτάνει στους 4 βαθμούς και να περιμένει να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης, ως μια εκ των καλυτέρων τρίτων των ομίλων.