EURO

Ιταλία – Ουαλία 1-0: Πέρασε «αέρα» στους «16» του θεσμού!

Πανηγυρίζουν και οι Ουαλοί που τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Στο Ολίμπικο της Ρώμης Ιταλία και Ουαλία αγωνίστηκαν με φόντο την πρώτη θέση του ομίλου! Καμία από τις εννέα προηγούμενες συναντήσεις των δύο ομάδων δεν είχε λήξει ισόπαλη με το επιμέρους σκορ στις νίκες να είναι 7-2 υπέρ των «Ατζούρι».  Οι τελευταίες τρεις αναμετρήσεις μεταξύ Ιταλίας και Ουαλίας σε ιταλικό έδαφος είχαν συνολικά 11 γκολ, όλα από πλευράς Ιταλών. Η Ουαλία στη σημερινή αναμέτρηση ήθελε μόνο νίκη για να προσπεράσει στη βαθμολογία τους Ιταλούς και να κάνει την έκπληξη τερματίζοντας στην κορυφή του ομίλου, ενώ για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι αρκούσε ακόμη και η ισοπαλία για να διατηρήσει την πρόκριση στους «16» μέσω της πρώτης θέσης.

Στη σημερινή αναμέτρηση η Ιταλία ήταν εκείνη που ήλεγχε το ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χάνοντας αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες έναντι μόλις δύο από πλευράς Ουαλίας στο 27΄ με τον Γκίντερ και στο 76΄ με τον Μπέιλ να μη βρίσκουν στόχο. Με το γκολ του Πεσίνα στο 39΄ και την αποβολή του Αμπάντου στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα απλοποιήθηκαν αρκετά για την ομάδα του Ρομπέρτο Μανσίνι που έκανε το 3/3 στην πρώτη φάση του Euro και πήρε την πρόκριση στους «16» του θεσμού τερματίζοντας στην πρώτη θέση του ομίλου. Μαζί με την Ιταλία, στους «16» του θεσμού θα βρίσκεται και η σημερινή της αντίπαλος, Ουαλία, που λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων βρέθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου αφήνοντας στην τρίτη θέση την Ελβετία.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν ένα νωθρό ξεκίνημα στον αγώνα. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 12΄ όταν ο Μπαστόνι έκανε τη σέντρα με τον Μπελότι να μη μπορεί να σκοράρει από κοντά. Η Ιταλία απείλησε εκ νέου στο 15΄ με τον Έμερσον να καταγράφει το πρώτο σουτ στο στόχο αλλά ο Ουόρντ δεν ανησύχησε μπλοκάροντας τη μπάλα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους Ιταλούς με τον Μπελότι να βρίσκεται σε πλάγια θέση απέναντι από τον Ουόρντ αλλά να πλασάρει παράλληλα με το τέρμα του Ουαλού τερματοφύλακα στέλνοντας τη μπάλα άουτ στο 24΄. Η Ουαλία απείλησε για πρώτη φορά στο ματς από στημένη φάση στο 27΄ με τον Γκίντερ να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου οι Ουαλοί δεν έδειχναν διάθεση για ρίσκα με τη μοναδική τελική τους προσπάθεια να είναι η κεφαλιά του Γκίντερ, ωστόσο έδειχναν να αντέχουν στην πίεση των Ιταλών. Αφού κατάφεραν να κλείσουν την Ουαλία στα καρέ της, οι Ιταλοί σε μια στημένη φάση στο 39΄ έκαναν το 1-0 με τον Πεσίνα να προλαβαίνει τους πάντες στο πρώτο δοκάρι και με μια ανεπαίσθητη επαφή με τη μπάλα έβαλε μπροστά στο σκορ τη «Σκουάντρα Ατζούρα».

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Ιταλία είχε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με την απευθείας εκτέλεση του Μπερναρντέσκι στο 53΄ να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ουόρντ. Δύο λεπτά μετά την ευκαιρία του Μπερναντέσκι οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν με τον Αμπάντου να υποπίπτει σε ένα πολύ άσχημο μαρκάρισμα πάνω στον ποδοσφαιριστή της Γιουβέντους και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα από τον Χάτεγκαν αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για τα υπόλοιπα σαράντα λεπτά της αναμέτρησης. Ακόμη μία σημαντική ευκαιρία για την Ιταλία στο 65΄ με τον Κιέζα να προλαβαίνει τη μπάλα προτού αυτή περάσει την τελική γραμμή,  να περνάει στον Μπελότι αλλά ο επιθετικός της Τορίνο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουόρντ που απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ. Μονόλογος της Ιταλίας και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντοναρούμα να είναι για ακόμα ένα ματς θεατής και τους Ουαλούς να μη μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο από το να αμυνθούν βρισκόμενοι με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Στη μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου για την Ουαλία στο 76΄ ο Γκάρεθ Μπέιλ, που ήταν φάντασμα του εαυτού του στη σημερινή αναμέτρηση, βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Ντοναρούμα αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε έφυγε μακριά από την εστία του Ιταλού τερματοφύλακα. Οι Ιταλοί δε σταμάτησαν να πιέζουν ακόμη και στο τέλος αγώνα με τον Ουόρντ να αρνείται το γκολ σε Μπελότι (89΄) και Κριστάντε (90+2΄), στα τελευταία σουτ που επιχείρησαν οι καταιγιστικοί και σήμερα Ιταλοί!

Ενδεκάδες:

Ιταλία(Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα(Σιρίγκου 89΄), Τολόι, Μπονούτσι(Ατσέρμπι 46΄), Μπαστόνι, Έμερσον, Πεσίνα(Καστροβίλι 87΄), Ζορζίνιο(Κριστάντε 75΄), Βεράτι, Κιέζα, Μπερναρντέσκι(Ρασπαντόρι 75΄), Μπελότι

Ουαλία(Ρομπ Πέιτζ): Ουόρντ, Ρόμπερτς, Γκίντερ, Ροντόν, Αμπάντου, Γουίλιαμς(Ντέιβις 86΄), Μορέλ(Μουρ 60΄), Άλεν(Λέβιτ 86΄), Ράμσεϊ, Μπέιλ(Μπρουκς 86΄), Τζέιμς(Γουίλσον 74΄)