Ο Απόλλων Πατρών πήρε το ντέρμπι με την Καρδίτσα, νικώντας 72-71

Με δύο κρίσιμες βολές του Τι Τζέι Σταρκς στα τελευταία δευτερόλεπτα

Η ψυχραιμία του Τι Τζέι Σταρκς από τη γραμμή των βολών στο τέλος και το άστοχο τρίποντο του Μάρεκ Κλάσεν, έδωσαν στον Απόλλωνα τη νίκη 72-71 επί της Καρδίτσας, στην πρεμιέρα της Basket League.

Ντέρμπι ήταν το ματς καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους Πατρινούς να παίρνουν το ροζ φύλλο στις λεπτομέρειες.Εκτός από καθοριστικός, ο Σταρκς ήταν και κορυφαίος για την ομάδα του Βετούλα με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Μαλίκ Όσμπορν με 12π. και 8 ριμπάουντ.

Από την ομάδα της Θεσσαλίας, ξεχώρισε ο Ρομέλο Γουάιτ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πολύ καλό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση με την Καρδίτσα μπροστά (7-9) και τον Απόλλωνα να πατά το… γκάζι στη συνέχεια και με Σταρκς και Όσμπορν να ξεφεύγει στο +10 (21-11), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μείωσαν (26-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με υψηλό ρυθμό και τους Πατρινούς να ελέγχουν την κατάσταση, διατηρώντας το +8 (40-32), μέχρι το 16’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Θεσσαλίας, η οποία έσφιξε αμυντικά και με πρωταγωνιστή τον Γουάιτ στην επίθεση έκανε σερί 10-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (40-42).

Με τρίποντο του ΜακΚάλουμ μπήκε στο δεύτερο μέρος η Καρδίτσα, φτάνοντας στο +5 (40-45), με τον Γουάσινγκτον να απαντά για την ισοφάριση (47-47) του Απόλλωνα, στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (58-58).

Το ντέρμπι κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν νευρικές και άστοχες και το παιχνίδι στην ισοπαλία (68-68). Με 2/2 βολές ο Γουάσινγκτον ο Απόλλων πέρασε μπροστά (70-68), με τον Μπιουκάναν να κάνει 1/2 στα 15,6’’ πριν τη λήξη, να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο ίδιος να κάνει το λάθος. Ο Σταρκς δέχτηκε το γρήγορο φάουλ και από τη γραμμή έκανε το 72-69, στα 5,2’’. Στην τελευταία επίθεση ο Κλάσεν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σμιθ να πετυχαίνει το buzzer beater φόλοου και η ομάδα της Πάτρας να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-42, 58-58, 72-71