Θρίαμβος του Κολοσσού επί του Περιστερίου bwin μετά από δύο παρατάσεις!

O Κολοσσός νίκησε 104-93 στη δεύτερη παράταση το Περιστέρι bwin

Σε ένα ματς που είχε διάρκεια 50 λεπτών, ο Κολοσσός νίκησε 104-93 στη δεύτερη παράταση το Περιστέρι bwin, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Ράγκλαντ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή, με το 80-80 να ήταν το σκορ, ενώ το σκηνικό αντιστράφηκε στο τέλος της πρώτης παράτασης, με τον Τζόργκενσεν των γηπεδούχων να μην βρίσκει στόχο στο τέλος και το 86-86 να ήταν το σκορ έπειτα από 45 λεπτά παιχνιδιού.

Πρώτος σκόρερ του Κολοσσού ήταν ο Τζόργκενσεν με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Πόλι να προσθέτει 19π. και τον Μπραΐκοβιτς 18π. Ο Περάντες είχε 9π. και 14 ασίστ.

Από το Περιστέρι bwin, ξεχώρισε ο Ράγκλαντ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 25π. και 10 ασίστ, ενώ ο Γουίλιαμς πρόσθεσε 21π.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση από το Περιστέρι bwin, πηγαίνοντας στο +7 (4-11), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τον Κολοσσό να αντιδρά για την ισοφάριση (15-15), στο 5’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από Κασελάκη και Χαντς για το +7 (20-27), με το τρίποντο του Πετρόπουλου να διαμορφώνει το 23-27 της πρώτης περιόδου.

Με σερί 5-0 μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπανούλη για το +9 (23-32), στο 11’. Ωστόσο, οι Ροδίτες έκαναν το μεγάλο comeback, καθώς μέσα από την άμυνά τους βρήκαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και έτσι έκαναν επιμέρους σκορ 15-2, για το +4 (38-34), στο 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +3 (42-39).

Με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. ξεκίνησε ο Κολοσσός το δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +12 (56-44), στο 23’. Το Περιστέρι bwin έβγαλε αντίδραση και έκανε σερί 6-0 (56-50), αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τα ηνία της αναμέτρησης και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +7 (66-59).

Με τους Μήτρου-Λονγκ και Ράνγκλαντ το Περιστέρι bwin πλησίασε στον πόντο (69-68), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η απάντηση των Ροδιτών ήρθε από τους Πόλι και Γόντικα για το +5 (75-70), με τους Ράγκλαντ και Γουίλιαμς να αντιδρούν με σουτ έξω από τα 6,75μ., για το προβάδισμα (77-78), στο 38’. Στη συνέχεια, ο Ράγκλαντ έστειλε την ομάδα του Σπανούλη στο +2 (78-80), με τον Τζόργκενσεν να ισοφαρίζει με 2/2 βολές (80-80), στα 19,2’’ πριν από τη λήξη. Ο Ράνγκλαντ αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Μπραΐκοβιτς να δίνει το προβάδισμα στον Κολοσσό (86-84), με τον Ρένφρο να ισοφαρίζει με buzzer beater κάρφωμα (86-86), στα 4,8’’ πριν από τη λήξη. Το τρίποντο του Τζόργκενσεν δεν βρήκε στόχο στο τέλος και έτσι προέκυψε και δεύτερη παράταση.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Περάντες και Μπραΐκοβιτς στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κολοσσός πήρε το «μαξιλαράκι» του +5 (95-90) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 104-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80 κ.δ., 86-86 παρ., 104-93 β’ παρ.