EUROLEAGUE

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 73-61 της Ζάλγκιρις

Oι Λιθουανοί έρχονται στο ΣΕΦ μετρώντας τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια

Καλύτερο από το πως εξελίχθηκε θα περίμενε ο Γιούρι Ζντοβτς το ντεμπούτο του στον πάγκο της Ζάλγκιρις Κάουνας, αφού ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη (73-61) και πλέον οι Λιθουανοί έρχονται στο ΣΕΦ μετρώντας τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την έδρα τους που στα κρίσιμα σημεία τους έδινα το έξτρα booost που έψαχναν και με μπροστάρηδες τους Κάλινιτς, Ντόμπριτς και Μίτροβιτς, έφτασαν τις δύο νίκες, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε επιθετικά ο Νέμπο.

Με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε από νωρίς να χτίσει μια διαφορά (12-5), η οποία όπως αποδείχτηκε, δεν σήμαινε τίποτα. Η Ζάλγκιρις «ξύπνησε» και με μπροστάρη τον Νέμπο που έφτασε γρήγορα τους έξι πόντους, κατάφερε να προσπεράσει με το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου (13-14).
Στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο, το ματς ήταν ντέρμπι αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, που έτσι και αλλιώς παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα. Ο Γουόλτερς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους με 4/4 δίποντα, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παραμείνουν κοντά (29-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ως μια μονομαχία ανάμεσα στον Κάλινιτς και τον Νέμπο, με τους Σέρβους να παίρνουν… κεφάλι ακόμα και με +8, χάρη στην πανέμορφη κίνηση του Χόλινς. Παρόλα αυτά το τρίποντο του Γκίφεϊ αλλά και το σουτάκι του Μπλάζεβιτς, μείωσαν (46-42) και «ηρέμησαν» κάπως τους οπαδούς του Αστέρα που σε εκείνο το σημείο είχαν πάρει φωτιά.
Σιμόνοβιτς και Λεκαβίτσιους ξεκίνησαν με τρίποντα το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολα καλάθια αλλά τους φιλοξενούμενους αν απαντούν με κάθε ευκαιρία (60-58). Κάλινιτς, Μίτροβιτς και Ντόμπριτς έκανα το μπαμ και έστειλαν τη διαφορά στο +10 (68-58), με το τελικό 73-61 να βρίσκει τους Σέρβους να πανηγυρίζουν.

Ερυθρός Αστέρας-Ζάλγκιρις Κάουνας: 73-61