Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Μονακό με το εντυπωσιακό 92-68

Οι Σέρβοι με την καλύτερη εμφάνισή τους στη φετινή σεζόν

Καθόλου δεν ενδιέφερε τον Ερυθρό Αστέρα το πλασάρισμα της Μονακό στην κορυφή της Ευρωλίγκας!

Οι Σέρβοι με την ίσως καλύτερη εμφάνισή τους στη φετινή σεζόν διέλυσαν τη γαλλική ομάδα με σκορ 92-68, ανεβαίνοντας στο 10-9 και στέλνοντας μήνυμα οκτάδας, αφού διέσυραν μία από τις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς «έπιασε απ’ το λαιμό» από πολύ νωρίς τους ανήμπορους Γάλλους, παίρνοντας μία από τις πιο εύκολες νίκες στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού η Μονακό σε κανένα σημείο δεν έβγαλε αντίδραση.

Κορυφαίος του ματς ήταν και πάλι ο απίθανος Φίλιπ Πετρούσεφ. Ο Σέρβος είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Λούκα Μίτροβιτς και άλλους 11 ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Από τη Μονακό, που έπεσε στο 12-7 και ίσως βρεθεί εκτός κορυφής, μία «όαση» ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 26 πόντους, όμως δεν βρήκε ποτέ δεύτερο επιθετικό πόλο να τον βοηθήσει.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στα πρώτα λεπτά, χωρίς να έχουν επιθετικό ρυθμό για περίπου τη μισή πρώτη περίοδο. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις, τρέχοντας ένα 11-0 σερί με Μίτροβιτς και Βιλντόζα, το οποίο μετέτρεψε το 12-11 σε 23-11. Η Μονακό απάντησε με ένα δικό της 4-0 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους Σέρβους στο +8 (23-15).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ακόμη πιο ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβρισκαν συνεχείς λύσεις από τα 6.75 με Νέντοβιτς, Μάρκοβιτς και Ντόμπριτς, ανεβαίνοντας στο +15 (37-22). Η γαλλική ομάδα προσπάθησε να μειώσει με τον Τζέιμς (37-27), ωστόσο ο Ερυθρός είχε πάρει «φωτιά» και με νέα μακρινά σουτ από Μάρκοβιτς και Πετρούσεφ ξέφυγε με 18 (47-29). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με προβάδισμα ασφαλείας των γηπεδούχων (54-36).

Ένα 7-1 σερί με Ουατάρα και Τζέιμς έδωσε ελπίδα στη Μονακό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (55-43), όμως πολύ γρήγορα ο Ερυθρός ανέκτησε τον έλεγχο με τον Μίτροβιτς και ξαναπήγε στο +17 (60-43). Ο Τζέιμς και πάλι καθοδήγησε ένα μίνι σερί της γαλλικής ομάδας που την έφερε στο -11 (61-50), όμως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 11-0, το οποίο τους έφερε ουσιαστικά σε θέση πρόωρης νίκης (72-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικό, με τη Μονακό φανερά να έχει ρίξει «λευκή πετσέτα». Η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα 20+ πόντων σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, με τον Πετρούσεφ να κάνει «πάρτι» απέναντι στην άμυνα των Γάλλων, που έμοιαζαν ανήμποροι να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με μεγάλη άνεση και σκορ 92-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 54-36, 72-50, 92-68