Ο Κολοσσός νίκησε 74-65 και το Περιστέρι στη Ρόδο

Με 13/23 τρίποντα τελείωσαν το παιχνίδι οι Ροδίτες

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -17 στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι «θαλασσί» άντεξαν και νίκησαν 74-65, για το 5-0 στην έδρα τους και το 7-3 στη Stoiximan Basket League. Από την άλλη, η ομάδα των δυτικών προαστίων γνώρισε την τρίτη σερί ήττα, που την έριξε στο 4-6.

Με 13/23 τρίποντα τελείωσαν το παιχνίδι οι Ροδίτες, που είχαν για κορυφαίους τους Γουίλιαμς και Φλόιντ με 23 πόντους ο καθένας.

Από το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς, ξεχώρισαν οι ΜακΚρί και Μίλερ με 12π. και 10π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Κολοσσό, καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκε 15-2. Στη συνέχεια, το Περιστέρι βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά ο Γουίλιαμς εξακολουθούσε να ήταν το ίδιο «ζεστός», διατηρώντας στην ίδια απόσταση τους Ροδίτες (23-10), με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο +11 (25-14).

Ο Γουίλιαμς έστειλε ξανά τους γηπεδούχους στο +13 (30-17), στο 12’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε μέσα από την άμυνα, που τους έδωσε πόντους στο ανοικτό γήπεδο και σερί 6-0 (30-23), μέχρι το 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ροδίτες διατηρούσαν την απόστασή τους στα ίδια επίπεδα, με το τρίποντο του ΜακΚρί να διαμορφώνει το 37-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Γουίλιαμς η διαφορά ξέφυγε ξανά στο +10 (40-30) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με το Περιστέρι να απαντά με επιμέρους σκορ 4-10 και να πλησιάζει (44-40), στο 24’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με απανωτά σουτ από την περιφέρεια του Φλόιντ, ο οποίος πήρε… φωτιά για το +17 (59-42), με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν το 59-44.

Με μπροστάρη τον Μίλερ, το Περιστέρι μπήκε με 9-0 στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο -6 (59-53), στο 32’. Το τρίποντο του Φλόιντ έκοψε προσωρινά το σερί, με τους Γκρέι και Πέτεγουεϊ να παίρνουν… φωτιά και έτσι οι φιλοξενούμενοι να μειώνουν στο καλάθι (64-62), στο 35’. Στη συνέχεια, οι Ροδίτες εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και ξέφυγαν στο +9 (72-63), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, το ματς οδηγήθηκε αρκετές φορές στη γραμμή των βολών, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 37-30, 59-44, 74-65

Κολοσσός Ρόδου-Περιστέρι 74-65